شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

علیرضا زاکانی با وجود اعتراض‌ها شهردار تهران شد

با وجود اعتراض‌ها در چند روز گذشته، علیرضا زاکانی با کسب ۱۸ رای از ۲۱ رای اعضای شورای شهر، شهردار تهران شد.

اعضای شورای شهر تهران پیش از انتخابات زاکانی، علیرضا جاوید را به عنوان سرپرست شهرداری پایتخت انتخاب کردند تا مراحل استعفای زاکانی از سمت نمایندگی مجلس و تایید او توسط وزارت کشور طی شود.

زاکانی در جلسه روز یکشنبه ۱۷ مرداد شورای شهر برای انتخاب شهردار گفت: «شهر تهران ام‌القرای جهان اسلام و ستون فقرات نظام اسلامی محسوب می‌شود.»

پس از انتخاب زاکانی در جلسه غیر رسمی هفته گذشته شورای شهر اعتراض‌هایی به انتخاب او مطرح شد و برخی رسانه‌ها نوشتند که او مدرک تعیین شده در قانون را ندارد.

با این حال پرویز سروری، نایب رییس شورای شهر تهران، اعلام کرد که این قانون از طریق پیگیری از دولت و مجلس اصلاح خواهد شد. سروری همچنین گفته که مدرک زاکانی «پزشکی هسته ای» است و با نیازهای شهر تهران متناسب است.

اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز چهارشنبه در جلسه غیر رسمی این شورا، علیرضا زاکانی را انتخاب کرده بودند.

به نوشته برخی منابع، از جمله پایگاه خبری انصاف نیوز، مهدی چمران و همچنین هفت عضو دیگر شورا در آن جلسه به مازیار حسینی، رقیب زاکانی و نامزد نزدیک به محمدباقر قالیباف، رای دادند.

در همین حال مهدی چمران روز پنج شنبه در اولین جلسه رسمی شورای شهر بدون اطلاع از پخش زنده جلسه، در گفت و گو با نرجس سلیمانی که کنار او نشسته بود، به فشارها و تهدیدها برای تعیین علیرضا زاکانی اشاره کرد.

او گفت: «دیشب تا صبح نخوابیدم و یکی از بدترین شبها بود. حتی از زمان جنگ هم بدتر بود. رای مخفی است. اما یک عده را می‌ترسانند و تهدیدشان می‌کنند.»

علیرضا زاکانی در انتخابات ریاست جمهوری به نفع ابراهیم رئیسی کنار رفت. عبدالناصر همتی، نامزد مورد حمایت گروهی از اصلاح طلبان، در مناظره‌های انتخابات بارها زاکانی را نامزد «پوششی» و «سوپر پوششی» خواند.

زاکانی روز ۱۶ مرداد گفته بود که ابراهیم رئیسی به او پیشنهاد کرده که وزیر رفاه یا وزیر بهداشت یا رییس دفتر رییس جمهور شود، اما او ترجیح داده که شهردار تهران شود.

زاکانی در دهه ۷۰ فرمانده بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران و کشور بود و در مجلس هفتم به عنوان نماینده تهران به مجلس راه یافت. او در مجالس هشتم و نهم نیز نماینده تهران بود و در مجلس یازدهم به عنوان نماینده قم به مجلس راه یافت. او رییس مرکز پژوهش های مجلس است.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری موضوع تحصیل دختر علیرضا زاکانی در سوئیس و تولد فرزند او در این کشور مطرح شد.

ستاد این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که دختر زاکانی به ایران بازگشته و فرزند او نیز هر چند در سوئیس به دنیا آمده اما تابعیت این کشور را ندارد.

سال ۹۴ اسناد کمک ۵۰۰ میلیون تومانی سازمان تبلیغات اسلامی به نشریه پنجره به مدیر مسئولی علیرضا زاکانی منتشر شده بود.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More