شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزارت کشور از افزایش بیش از سه برابری فراخوان‌های اعتراض در ایران خبر داد

حسین ذوالفقاری،‌ معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ،‌ اعلام کرد شمار فراخوان‌های عمومی برای اعتراض در ایران نسبت به سال گذشته بیش از سه برابر افزایش یافته است.

ذوالفقاری، سه‌شنبه ۱۱ شهریور در یک نشست خبری گفت: «در پنج ماه نخست سال گذشته ۵۱۹ مورد فراخوان اعتراضی داشتیم که امسال در مدت مشابه به هزار و ۷۰۲ مورد رسیده و رشد ۲۲۷ درصدی داشته است.»

او در همین زمینه به گزارش‌های اطلاعاتی و سایبری اشاره کرد و منشاء هشتگ‌های فراخوان اعتراض در رسانه‌های اجتماعی را «خارج کشور» خواند. 

ذوالفقاری گفت: «البته ممکن است عناصری هم داخل کشور این‌ها را بازنشر کنند.»

این مقام امنیتی وزارت کشور نسبت به پوشش اخبار اعتصاب و تجمع‌های کارگری در رسانه‌های خارج کشور نیز واکنش نشان داد و هدف آن را «سوریه‌سازی ایران» عنوان کرد.

ذوالفقاری خواستار هوشیاری نسبت به این موضوع شد و گفت: «البته هوشیاری مردم بسیار بیشتر از برخی مسئولان است.»

اعتراضات عمومی در شهرهای ایران از سال ۱۳۹۶ دست‌کم هر سال یک‌بار به صورت سراسری صورت گرفته و مجموعا موجب بازداشت هزاران نفر از شهروندان و کشته شدن صدها نفر از آن‌ها شده است.

با شیوع گسترده ویروس کرونا و تحت تاثیر قرار گرفتن فعالیت‌های اقتصادی هم‌زمان با تحریم‌های بین‌المللی، نگرانی مقام‌های حکومت نسبت به اعتراضات مردم نیز افزایش یافته است.

در همین زمینه با آن‌که کارشناسان و مسئولان حوزه بهداشت همچنان بر اجرای دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه بهداشتی و محدودیت فعالیت‌های عمومی تاکید می‌کنند، مقام‌های دولت از آن اجتناب کرده‌اند.

حسن روحانی،‌ رییس‌جمهوری، روز ۲۱ تیرماه گفته بود که اگر فعالیت‌ها تعطیل شود، روز بعد مردم از به هم ریختگی و گرسنگی و فشار «اعتراض» می‌کنند.

نگرانی مقام‌های حکومت درباره اعتراضات عمومی در حالی است که اخیرا حسین بیادی، فعال سیاسی اصولگرا، هم در گفت‌وگویی با وبسایت انتخاب گفت «تا پایان آذرماه احتمال وقوع حوادث غیرمترقبه سیاسی اجتماعی وجود دارد.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More