شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

علی‌اکبر صالحی: می‌توانیم ۴ روزه غنی‌سازی ۲۰ درصدی را از سر بگیریم

 

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت این کشور اگر اراده کند، می‌تواند ظرف سه یا چهار روز، غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را از سر بگیرد.

این دومین بار طی مدت کمتر از یک هفته است که صالحی از بازگشت ایران به غنی‌سازی ۲۰ درصدی ایران سخن می‌گوید.

رییس سازمان انرژی اتمی در روزهای اخیر اعلام کرده بود سازمان انرژی اتمی ایران برای نخستین بار اقدامات اولیه برای طراحی و تولید سوخت مدرن ۲۰ درصدی برای استفاده در رآکتور تهران را انجام داده است.

صالحی پیشتر نیز هشدار داده بود در صورت عدم توافق ایران و اروپا برای ادامه برجام پس از خروج آمریکا، ایران غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را از سر می‌گیرد.  

صحبت‌های صالحی در واکنش به اظهارات روز سه‌شنبه ۲۵ دی جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکاست که گفته بود ایران با ارائه اطلاعات ناقص درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دروغ گفته است.

ادعای جان بولتون، با استناد به گزارش جدید موسسه علوم و امنیت بین‌المللی (آی‌اس‌آی‌اس) آمریکاست.

جان بولتون با انتشار پیامی در توییتر خود نوشت: «آرشیو مخفیانه فعالیت‌های هسته‌ای ایران شواهدی به دست می‌هد که بر اساس آن تهران به طور عمدی اطلاعات ناقص و اشتباه از فعالیت هسته‌ای خود به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه داده است.»

بولتون همچنین گفت رییس‌جمهور آمریکا حق داشت مشارکتش در توافق هسته‌ای «وحشتناک» با ایران را پایان بخشد.

به گفته مشاور امنیت ملی آمریکا، فشارها بر ایران افزایش خواهد یافت تا زمانی که تهران «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» خود را متوقف کند.

 

 

گزارش تازه‌ای از موسسه علوم و امنیت بین‌المللی، « آی‌اس‌آی‌اس» بر اساس اسناد جدیدی از آرشیو هسته‌ای ایران تهیه شده که بر اساس آن،  اسراییل یک سال پیش آن‌ها را ربود.

در این گزارش آمده است که این مدارک حاوی مولفه‌های کلیدی از «فعالیت‌های هسته‌‌ای ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای» و به‌ویژه «طرح آماد» است.

پیشتر نیز بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل در یک سخنرانی تلویزیونی، تعداد زیادی پوشه و سی‌دی را به نمایش گذاشت و گفت اسراییل توانسته است به ۵۵‌هزار صفحه و ۵۵‌هزار فایل دیجیتال در قالب ۱۸۳ سی‌دی از اسناد هسته‌ای محرمانه ایران دست یابد.

نتانیاهو در سخنانش ایران را متهم کرد که سال‌ها طرحی محرمانه به نام «آماد» را پیگیری می‌کرده که بر اساس آن «ایران در پی تولید سلاح هسته‌ای بوده است.»

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین گفت طرح آماد پس از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ متوقف شد، ولی ادعا کرد تلاش های ایران در این ارتباط ادامه داشته است.

محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز با انتشار پیامی در توییتر نتانیاهو را به دروغگویی متهم کرد و گفت: «او پسربچه‌ای است که نمی‌تواند دست از چوپان دروغگو بودن بردارد… فقط سر عده‌ای از مردم می‌توان به طور مکرر کلاه گذاشت.»

 

 

موسسه علوم و امنیت بین‌المللی را دیوید آلبرایت، از بازرسان پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بنیان نهاده و اداره می‌کند.

هدف این موسسه، آگاهی‌رسانی به عموم مردم در زمینه موضوعات سیاسی و علمی تاثیرگذار بر امنیت ملی است.

بیشترین گزارش‌ها و مطالب تحلیلی این موسسه بر برنامه هسته‌ای ایران، کره‌شمالی، پاکستان و سوریه متمرکز است.

علاوه بر دیوید آلبرایت، یکی دیگر از نویسندگان این گزارش، اولی هاینونن، معاون پیشین مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مشاور ارشد کنونی بنیاد دفاع از دموکراسی‌هاست.

هاینونن هنگام خدمت در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رهبری عملیات بازرسی از مراکز هسته‌ای ایران و سوریه را برعهده داشت.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More