شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

محمد خاتمی:‌ اگر اصلاحات شکست بخورد، جامعه به‌سمت تغییر نظام می‌رود

 

محمد خاتمی، رییس جمهوری اسبق ایران، در مورد گرایش به تغییر نظام هشدار داده و گفته است درصورتی که جامعه ببیند اصلاح‌طلبی به نتیجه نمی‌رسد، «به‌سمت کسانی گرایش پیدا می‌کند که خواهان تغییر اساس نظام‌اند».

خاتمی در سخنانی که کانال تلگرامی «خاتمی‌مدیا» روز دوشنبه هفتم آبان‌ماه منتشر کرده است، در دیدار با اعضای ستادهای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۶، بار دیگر گفت که اصلاح‌طلبان، نظام جمهوری اسلامی و انقلاب را قبول دارند و خواهان انجام اصلاحات در درون این نظام‌اند.

رییس دولت‌های هفتم و هشتم جمهوری اسلامی ایران، همچنین هشدار داد «اگر نظام بر اشتباهات موجود اصرار کند، انتقادها به اعتراض تبدیل می‌شود و معلوم نیست سرنوشت این کشور چه خواهد شد».

خاتمی مردادماه در دیدار با نمایندگان ادوار‌ مجلس‌، ۱۵ راهکار‌ برای «برون‌رفت از وضعیت فعلی» ارائه داد و در بخشی از سخنانش از «مردم» عذرخواهی‌کرد و گفت «بهتر از این می‌توانستیم به شما خدمت کنیم».

او گفته بود در شرایط فعلی «همه به‌نحوی ناراضی هستیم و اعتراض داریم … [و] اشکالات ساختاری و عملکردی به مشکلات اضافه شده است».

خاتمی همچنین در سخنانی در مهرماه گفته بود: «وقتی جامعه از وضع موجود ناراضی شد و به هیچ‌وجه حرفش شنیده نشد و به نیازها و پرسش‌هایش توجه نشد و راه گفت‌و‌گو و نقد کردن و آزادی بیان و عمل قانونی بسته شد، خودبه‌خود یا کودتا می‌شود یا به صورت انقلاب در می‌آید.»

رییس‌ جمهوری دوران اصلاحات، از سال ۹۲ به بعد، با محدودیت‌های مختلفی مواجه است. علاوه‌بر ممنوعیت انتشار خبر یا تصویر خاتمی در رسانه‌ها، محدودیت‌هایی هم برای حضور او در مراسم مختلف وجود دارد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More