شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

معترضان به حجاب اجباری، در گشت ارشاد را کندند

 

گروهی از شهروندان تهرانی با ماموران پلیس که به زور دو دختر جوان را به اتهام پوشش نامناسب سوار بر خودروی پلیس موسوم به گشت ارشاد کرده بودند درگیر شدند.  

در  این درگیری که جمعه شب ۲۶ بهمن ماه اتفاق افتاده، نیروهای پلیس برای متفرق کردن مردم اقدام به شلیک تیر هوایی کردند.

خبرگزاری دولتی ایرنا تایید کرده که محل وقوع این رویداد، منطقه نارمک واقع در شرق تهران بوده است.

 

در این فیلم یک‌دقیقه‌ای که با گوشی تلفن همراه گرفته شده، شهروندی می‌گوید در نتیجه درگیری بین برخی شهروندان با مأموران گشت ارشاد، درِ خودرو از جا کنده می‌شود.

یک منبع در نیروی انتظامی در گفتگو با ایرنا، درگیری و کنده شدن در خودرو را تایید کرده است.

ایرنا به نقل از این منبع نوشت: «ماموران گشت امنیت اخلاقی به ۲ خانم جوان که پوشش و حجاب مناسبی نداشتند تذکر دادند که بعد از چند دقیقه تعدادی از شهروندان دور آنان جمع شدند تا مانع انتقال آن ۲ خانم شوند.»

به گفته این منبع، چند جوان در کار نیروهای گشت ارشاد «اخلال ایجاد کردند و ماموران نیز برای متفرق کردن افراد، مجبور به شلیک هوایی شدند».

وی در ادامه گفت: «با پیاده شدن دو خانم از خودرو، مردم نیز متفرق شدند و موضوع خاتمه پیدا کرد.»

گشت ارشاد شاخه‌ای از نیروی انتظامی است که برای مبارزه با آنچه جمهوری اسلامی «بدحجابی و بی‌حجابی» می‌خواند فعالیت می‌کند. پوشیدن لباس‌های چسبان و دارای رنگ‌های خاص از مصادیق بدحجابی به شمار  می‎آید.

نقض‌کنندگان قوانین حجاب به مجازات‌های مختلف از جمله جریمه نقدی، شلاق و یا در صورت تکرار به حبس محکوم می‌شوند.

مرداد ماه گذشته، مرکز پژوهش‌های مجلس نتایج پژوهشی را درباره «مداخله دولت در موضوع حجاب» منتشر کرد. این گزارش نشان می‌دهد که دامنه ۶۰ تا ۷۰ درصدی از زنان جامعه در گروه محجبه‌های عرفی بدحجاب ـ با تعریف شرعی ـ قرار دارند و اقلیت ۳۰  تا ۴۰ درصدی از زنان جزو باحجاب‌ها محسوب می‌شوند؛ از این میزان، حدود ۱۳درصد به‌صورت سنتی حجاب خود را رعایت می‌کنند.

بر مبنای نتایج این پژوهش، حجاب شرعی برای ۳۵ درصد از افراد جامعه ارزشمند است. افزون بر این، با افزایش تحصیلات، میزان حجاب زنان ایران کاهش می‌یابد. در گزارش مزبور تصریح شده است که افراد تحصیل‌کرده و جوان ساکن شهرهای بزرگ، بیشترین میزان فاصله را با حجاب شرعی و حکومتی دارند.

داده‌های سومین موج از «پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان» متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۱۳۹۴ نیز نشان می‌دهد که حدود ۲۲ درصد از «حجاب اجباری» حمایت می‌کنند. ضمن این‌که در تمام استان‌های کشور ـ جز خراسان جنوبی ـ اکثریت شهروندان با «حجاب اختیاری» موافق‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More