شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ممنوعیت ویدیوها و چالش‌های خطرناک در یوتیوب

پس از همه‌گیری اخیر چالش‌های اینترنتی خطرناک که منجر به بروز حوادثی برای کاربران یوتیوب و سایر رسانه‌های اجتماعی شد، یوتیوب که از زیرمجموعه‌های گوگل است اخیرا حساب‌هایی را که ویدیوهای حاوی «چالش‌های خطرناک و شوخی‌های نابه‌جا» را منتشر می‌کنند معلق یا محدود کرده است.

در هفته‌های اخیر و در راستای «چالش بردباکس» که از فیلمی با همین نام نشات گرفته بود، افراد بسیاری به ساخت ویدیوهایی برگرفته از صحنه‌های این فیلم ترغیب شدند. بازسازی صحنه‌هایی که بازیگران فیلم در آن باید با چشم بسته نقش ایفا می‌کردند به‌سرعت شایع شد و بسیاری از کاربران کارهای روزمره‌ای را که انجامشان با چشم بسته می‌تواند خطرناک باشد در چارچوب این چالش انجام دادند و در قالب ویدیو در یوتیوب و سایر رسانه‌های اجتماعی منتشر کردند.

برای مثال، در یکی از این ویدیوها دو چهره مشهور در فضای مجازی برای شرکت در این چالش اقدام به رانندگی با چشم بسته کردند. در موردی دیگر، دختری نوجوان در ایالت یوتای آمریکا به همین ترتیب حین رانندگی با چشم‌ بسته در ترافیک با خودروی دیگری برخورد کرد.

 

 

نتفلیکس که سازنده فیلم بردباکس است در توییتی از همه درخواست کرد با شرکت در این چالش جان خود و سایرین را به خطر نیندازند.

در نمونه‌ای دیگر، کاربران با گاز زدن یک قالب از مواد شیمیایی برند تاید، در چالش Tide Pod Challenge شرکت می‌کردند. شرکت تاید نیز در همین رابطه توییتی منتشر کرد و از کاربران خواست از شرکت در این چالش پرهیز کنند.

تعدد ویدیوهای این چالش و چالش‌های خطرناک مشابه در یوتیوب، این سایت را بر آن داشت که به‌طور کلی در خصوص این ویدیوها ممنوعیتی تازه وضع کند.

یوتیوب علاوه بر ممنوعیت انتشار ویدیوهای خطرناکی که ممکن است به صدمه‌های جسمی منتهی شوند، نمونه‌هایی را نیز که ممکن است خطرات روحی برای افراد داشته باشند ممنوع کرده است. اقدامی که به نظر می‌رسد برای پیشگیری از رغبت کاربران به انجام کارهای خطرناک جهت دریافت لایک و نمایش بیشتر انجام شده است.

در بیانیه یوتیوب آمده است: «ویدیوهای حاوی شوخی‌هایی که قربانی در آن‌ها حس کند در معرض خطر جسمی قرار می‌گیرد اجازه پخش [در یوتیوب] ندارند. برای مثال، ویدیوی شوخی حمله به یک خانه یا تیراندازی در حال حرکت از این جمله‌اند.» در ادامه این بیانیه نوشته شده است: «ما همچنین به شوخی‌هایی که بچه‌ها را هدف قرار دهد و تجارب احساسی شدید یا احتمال آسیب روانی در کودک ایجاد کند اجازه پخش نمی‌دهیم.»

در ژوییه ۲۰۱۸، یوتیوب مانع از ادامه فعالیت یک زوج در این سایت شد. علت این امر انتشار ویدیوهای شوخی با کودکانشان بود که به‌نظر بسیاری از بینندگان ویدیوهای آن کانال مصداق کودک‌آزاری به حساب می‌آمد. مخاطبان کانال این زوج با تماشای این ویدیوها درباره سلامت جسمی و روحی فرزندان این زوج ابراز نگرانی کرده بودند.

یوتیوب فعلا برای تخطی صاحبان کانال‌ها از قوانین تازه جریمه‌های شدیدی در نظر نگرفته است، اما حذف ویدیو و ارسال اخطار برای صاحب کانال در مرحله اول انجام خواهد شد. حساب کاربرانی که این اخطار را دریافت کنند به مدت ۹۰ روز محدود می‌شود و در صورتی‌که در این بازه اخطار تازه‌ای دریافت نکنند، دوباره حساب خود را با تنظیمات پیشین پس خواهند گرفت. این ممنوعیت‌ها فقط مربوط به خود ویدیو نمی‌شود و شامل انتخاب تصویر کوچک ویدیو و لینک‌های خارجی در بخش توضیحات نیز خواهد بود و در صورت تخطی صاحب کانال جریمه‌های مشابهی شامل حالش خواهد شد.

وضع این محدودیت‌های تازه از سوی یوتیوب به معنی حذف کلیه ویدیوهای چالشی از روی این سایت نیست، بسیاری از مدل‌های مشابه مانند ویدیوی شوخی والدین و هدیه زودهنگام کریسمس و ویدیوهای چالش بطری آب همچنان در یوتیوب محبوب‌اند.

منبع: گاردین

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More