شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

موج جدید آتش‌سوزی‌ها‌ در شمال ایران؛ فقط در گیلان ۵۲ هکتار جنگل و مرتع‌ سوخت

 

در پی بروز موج جدیدی از آتش‌سوزی جنگل‌ها در شمال ایران، امیر مرادی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان، از سوختن ۵۲ هکتار از مراتع و جنگل‌های ۱۳ شهرستان در این استان طی دو روز گذشته خبر داد.

مرادی در گفت‌وگو با شبکه خبر صداوسیما علت این آتش‌سوزی‌ها را «افزایش دما» اعلام کرد.

این در حالی است که مجید ذکریایی، فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران در منطقه ساری «علت ۸۰ درصد از ۲۱ فقره آتش‌سوزی جنگل‌های این استان طی ۲۴ ساعته گذشته» را «خطای انسانی به ویژه بی‌توجهی گردشگران» اعلام کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان همچنین بیشترین تعداد آتش‌سوزی‌ها را در جنگل‌های شهرستان‌های آستارا، سیاهکل و رودسر اعلام کرد و گفت حریق در جنگل‌های سیاهکل و رودسر همچنان ادامه دارد.

حامد اختری، مدیرکل منابع طبیعی گیلان نیز روز شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به وقوع ۷۶ فقره آتش‌سوزی در اراضی جنگلی طی هفته گذشته در این استان، گفت: «در روز جمعه ۲۷ مورد آتش‌سوزی گزارش شده است.»

 

 

همچنین عارف شادکام‌، رییس اداره حفاظت محیط زیست تالش در گیلان، از آتش‌سوزی نیزارها و توده‌های جنگلی تالاب حفاظت شده جوکندان قلعه‌بین در این شهرستان خبر داد.

او روز شنبه به ایرنا گفت در این آتش‌سوزی حدود ۲ هزار متر مربع از اراضی جنگلی و نیزارهای منطقه حفاظت‌‌شده، خسارت دید.

در استان مازندران نیز حمیدرضا رحیمیان، رییس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رامسر گفت جنگل اشکته‌چال رامسر شامگاه جمعه آتش گرفت.

یک مقام محلی دیگر مازندران نیز شامگاه جمعه از آتش‌سوزی در برخی از مراتع و ارتفاعات مختلف شهرستان لاهیجان خبر داد.

 

 

در استان گلستان هم بنا بر اعلام عبدالرحیم لطفی، سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان، طی ‌۲۴ ساعت گذشته در ۱۱ نقطه جنگل‌ هیرکانی آتش‌سوزی روی داد.

لطفی به ایرنا گفت: «از هفته گذشته تاکنون در مجموع ۵۷ مورد آتش سوزی در جنگل‌های گلستان رخ داد که طبق برآورد اولیه به حدود ۴۱ هکتار از این عرصه‌ها، خسارت وارد شد.»

او عامل این آتش‌سوزی‌ها را «قاچاقچیان چوب برای انحراف جنگلبان و منابع طبیعی از مسیرهای تردد» اعلام کرد.

در آبان‌ماه نیز ۲۰۰ هکتار از محدوده جنگل توسکستان گرگان در آتش سوخته بود.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More