شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هشدار ایران به کانادا درباره هواپیمای اوکراینی: حد خود را رعایت نکنید پاسخ متفاوت می‌دهیم

 

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به اظهارات وزیر خارجه کانادا مبنی بر باورناپذیر بودن «خطای انسانی» در انهدام هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران، هشدار داد در صورتی که کانادا حد خود  را رعایت نکند، ایران پاسخ متفاوتی می‌دهد.

خطیب‌زاده روز دوشنبه اول دی‌ماه طی نشست خبری هفتگی در واکنش به سخنان اخیر وزیر خارجه کانادا درباره پرونده هواپیمای اوکراینی گفت: «وزارت امور خارجه تلاش می‌کند کار با نهایت شفافیت جلو برود. وزیر خارجه و دولت کانادا را به ادب دیپلماتیک و شناختن حد و شان خود دعوت می‌کنم، وگرنه پاسخ متفاوتی دریافت خواهند کرد.»

این مقام جمهوری اسلامی کانادا را متهم کرد که «بیشترین سنگ‌اندازی» را در جریان تحقیقات درباره این پرونده کرده است.

خطیب‌زاده در ارتباط با روند تحقیقات عقب افتادن بررسی این پرونده را رد کرد و گفت: « امروز و فردا گزارش فنی قبل از یک‌ساله‌ شدن فاجعه منتشر و برای طرف اوکراینی و دیگرانی که مرتبط هستند ارسال خواهد شد.»

به تازگی فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادا، گفته بود روایت مسئولان جمهوری اسلامی مبنی بر علت شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی به دلیل خطای انسانی را باورناپذیر می‌داند.

روز یکشنبه شهرام حیدری، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، اعلام کرد کانادا به دنبال شکایت از ایران به دیوان لاهه و اثبات «تعمدی بودن» شلیک به هواپیمای اوکراینی است. حیدری اشاره کرد «این اتفاق از نظر بین‌المللی هیچ سودی برای ایران نداشته است.»

مقام‌های نظامی و دولتی حکومت ایران پیش از این نیز روایت‌ و توضیحاتی درباره شیوه و دلیل شلیک موشک توسط سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی ارائه داده بودند که به دلیل برخی ابهامات و تناقض‌ها مورد انتقاد قرار گرفته است.

خانواده برخی کشته‌شدگان این پرواز اخیرا در دادسرای نظامی تهران حضور یافتند و علاوه بر «جنایتکار» خواندن امیرعلی حاجی‌زاده و محمدجواد ظریف، خواهان برکناری و محاکمه «همه عاملان» شلیک به پرواز ۷۵۲ شدند.

 

حمله به سفارت آمریکا مشکوک بود

 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در بخشی دیگر از اظهاراتش حمله راکتی شامگاه یکشنبه به سفارت آمریکا در عراق را «مشکوک» و «غیرقابل قبول» دانست.

خطیب‌زاده افزود: «نوع حمله به سفارت آمریکا در بغداد و زمان آن و بیانیه‌ای که وزیر خارجه آمریکا صادر کرده نشان می‌دهد زمان آن خیلی مشکوک است و بیانیه‌ای را از قبل آماده کرده بودند که منتشر کنند.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به این حمله راکتی، آن را حمله آشکار و بی‌شرمانه «شبه نظامیان مورد حمایت ایران» به بغداد و غیرنظامیان عراقی خوانده است.

 

نشست غیررسمی وزرای برجام برگزار می‌شود

 

خطیب‌زاده در ادامه ضمن تاکید مجدد بر عدم مذاکره درباره برجام گفت: «برخی علاقه‌مند به تغییرات هستند. گفته‌ایم برجام مذاکره مجدد نمی‌شود و طرف‌ها به تعهداتشان باز گردند.»

او اشاره کرد وزرای خارجه کشورهای عضو برجام روز دوشنبه به صورت غیررسمی تحولات چند ماه گذشته در ارتباط با این توافقنامه را بررسی خواهند کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین قطعنامه حقوق بشری پارلمان اروپا درباره محدودیت‌ و اعدام‌ها در ایران را «خطابه‌های یک‌طرفه» و بدون ارزش خواند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More