شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هشدار مدیرکل آژانس: غنی‌سازی ایران در سطح کشورهای سازنده بمب است

 

 

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هشدار داد ایران در سطحی غنی‌سازی اورانیوم انجام می‌دهد که «فقط کشورهای سازنده بمب» به آن دست می‌یابند.

گروسی در گفت‌وگو با روزنامه فایننشال‌تایمز اشاره کرد شرایط در ارتباط با تهران «بسیار نگران‌کننده» است، چرا که برنامه هسته‌ای این کشور بسیار بیشتر پیچیده‌تر شده است.

مدیرکل آژانس بین‌الملی انرژی اتمی با اشاره به سطح غنی‌سازی خالص اورانیوم از سوی ایران گفت: «۶۰ درصد تقریبا درجه تسلیحاتی است، سطح تجاری دو سه درصد است.» 

این هشدارهای آژانس در حالی به صورت جدی‌تر مطرح می‌شود که مذاکرات برجام در وین از سوی ایران و کشورهای عضو با آمریکا همچنان ادامه دارد. 

دو طرف تایید کرده‌اند که هنوز اختلاف بر سر مسائل مهم ادامه دارد. با این حال حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران، می‌گوید اختلاف بر سر مسائل مهم برطرف شده است.

رافائل گروسی پیش از این با اطمینان از نظارت‌های بازرسان آژانس سخن می‌گفت، اما در مصاحبه خود با فایننشال‌تایمز گفته که در ارتباط با ایران باید یک سیستم راستی‌آزمایی «بسیار قوی» به کار گرفته شود.

او از اصطلاح «چشم هوشیار» برای نظارت بر ایران استفاده کرد.

به تازگی علی‌اکبر صالحی،‌ رییس سازمان انرژی اتمی ایران، هم دو بار تاکید کرد که غنی‌سازی در سطح ۶۰ درصد ادامه دارد و ذخایر اورانیوم غنی‌ایران در سطوح ۶۰،‌ ۲۰ و پنج درصد افزایش یافته است. صالحی همچنین بر به کارگیری بالقوه امکانات تولید اورانیوم فلزی تاکید کرد.

مدیرکل آژانس در قسمتی از مصاحبه خود بر پیچیده‌تر شدن شرایط درباره ایران طی دو سال گذشته تاکید کرد.

ایران و آژانس روز دوشنبه توافق موقت پیشین خود برای نظارت بر سایت‌های هسته‌ای را برای مدت یک ماه دیگر تمدید کردند. سخنگوی دولت ایران گفت این تمدید به دلیل دریافت گزارش‌هایی مبنی بر پیشرفت مذاکرات وین و برای نشان دادن «حسن نیت» ایران انجام شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More