شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش وزیر علوم به بازداشت مسعود سلیمانی: آمریکا برای استادهای ایرانی تله گذاشته است

منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران، با اشاره به وضعیت مسعود سلیمانی، خون‌شناس و از محققان حوزه سلول‌های بنیادی که اعلام شده است در ایالات متحده آمریکا در بازداشت به‌سر می‌برد، گفت که «آمریکا تعدادی از اساتید ایرانی را که در برخی از زمینه‌ها تحقیق کرده‌، مقاله منتشر کرده و یا اقدام به سفارش و خرید تجهیزات آزمایشگاهی کرده‌اند، شناسایی کرده و از طریقی به اسامی آنها دست یافته» و برای آن‌ها «تله گذاشته است».

یعقوب فتح‌اللهی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس، روز ۲۸ اردیبهشت، از «بازداشت» مسعود سلیمانی، «استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس و از محققان در حوزه سلول‌های بنیادی»  در آمریکا خبر داد؛ خبری که با تاخیری هشت ماهه به طور رسمی اعلام شد.

فتح‌اللهی در مصاحبه‎ای با باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صدا و سیما، گفته بود که مسعود سلیمانی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس ، از ۱۵ مهرماه ۹۷ و در «بدو ورود» به آمریکا به «دلایل نامعلوم» بازداشت شده است.

منصور غلامی، وزیر علوم، روز چهارشنبه اول خردادماه، با تاکید بر اینکه «آمریکا برای این اساتید تله ایجاد کرده است»، گفت: «مساله اصلی این است که آمریکا تعدادی از اساتید ایرانی را که در برخی از زمینه‌ها تحقیق کرده‌، مقاله منتشر کرده و یا اقدام به سفارش و خرید تجهیزات آزمایشگاهی کرده‌اند را شناسایی کرده و از طریقی به اسامی آنها دست یافته است.»

وزیر علوم گفت: «آن‌ها برای اساتید ایرانی ویزا صادر می‌کنند و بعد از آنکه اساتید ایرانی به آن کشور سفر می‌کنند، دستگیرشان می‌کنند. این یک نوع بازی است تا اساتید ایرانی را به آنجا بکشانند.»

منصورغلامی به طور ضمنی گفت که بازداشت مسعود سلیمانی در ارتباط با «تحریم» در حوزه « سلول‌های بنیادی» است، اما افزود: «اگر موضوع تحریم در این زمینه مطرح بود که از ابتدا اعلام می‌شد؛ ولی وقتی اساتید را به آن کشور می‌کشانند و بعد دستگیرشان می‌کنند، نشان می‌دهد آمریکایی‌ها برای ما تله گذاشته‌اند.»

این مقام دولتی درباره وضعیت فعلی مسعود سلیمانی، گفت: «وضعیت این استاد ایرانی از سوی وزارت علوم و از طریق وزارت امور خارجه پیگیری می‌شود» و زمان برگزاری دادگاه او در آمریکا «مشخص نشده است».

مسعود سلیمانی ۴۹ ساله و در یک خانواده پرجمعیت و تحصیل‎کرده در اصفهان متولد شده است. پدر او بازنشسته دانشگاه اصفهان است و ۳برادر و ۲ خواهر دارد . خبرگزاری ایسنا دو روز پیش در معرفی او نوشت که مسعود سلیمانی «پژوهشگر حوزه سلول‌های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس» است که «۱۵ مهرماه ۹۷ در قالب یک فرصت مطالعاتی عازم کشور آمریکا شد، اما پیش از ورود به خاک آمریکا» از سوی پلیس اف.بی.ای «دستگیر و زندانی شد».

به گزارش این خبرگزاری، مسعود سلیمانی «در رشته خون‌شناسی (هماتولوژی) و سلول‌های بنیادی تحقیق می‌کرد» و از سوی «یک موسسه آمریکایی به نام مایوکلینیک برای انجام تحقیقات تخصصی به این کشور دعوت شده بود».

 

«هورمون رشد انسان» و خرید «تجهیزات»

رسول سلیمانی، برادر مسعود سلیمانی، روز چهارشنبه اول خرداد، در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت: «برادرم مهرماه سال۱۳۹۷ برای یک سفر تحقیقاتی و انجام فرصت مطالعاتی به کشور آمریکا سفر کرد که پیش از سفر نیز خانواده را در جریان گذاشت، پس از انجام پروژه سریعا به تهران باز می‌‌گردد.موضوع و رفت و آمد وی به کشورهای مختلف نظیر آمریکا یک امر طبیعی و معمول بود اما در آخرین سفر پیش از آنکه مسعود به مقصد برسد در فرودگاه آتلانتا دستگیر شد. ما زمانی این موضوع را متوجه شدیم که در تماس با فرودگاه مقصد، نامی از او به عنوان مسافر هواپیما نبود.»

او با اشاره به اینکه اینکه «پس از مدتی پیگیری» متوجه شده‌اند که برادرش در فرودگاه آتلانتا دستگیر شده است، افزود: «تا همین روزهای اخیر برادرم تفهیم اتهام نشده بود و دلیل بازداشت مشخص نبود، اما روز ۲۴ اردیبهشت، دادگاهی برای او برگزار شد که در این دادگاه وکلای برادرم حضور داشتند.»

رسول سلیمانی درباره اتهام منجر به «بازداشت» برادرش در فرودگاه آتلانتا، گفت: «اتهامی که به برادرم وارد شده، مربوط به سه سال پیش است که دو تن از دانشجویان وی به نام‌های محبوبه قائدی و مریم جزایری برای سفر به ایران پنج ویال هورمون رشد را برای مسعود سلیمانی بسته‌بندی کرده بودند که در فرودگاه این هورمون‌ها ضبط شد و این دو محقق نیز پس از برگزاری دادگاه با وثیقه ۲۰۰ هزار دلاری و ۳۰۰ هزار دلاری آزاد شدند.»

او گفت که در کنار این اتهام، «مسعود سلیمانی تجهیزاتی را خریداری کرد که جزء لیست تحریم نیز نبوده و فقط به فعالیت تحقیقاتی او مربوط می‌‌شد» اما در جریان دادگاه ۲۴ اردیبهشت و «با اعتراض مسعود سلیمانی و وکلایش، این اتهام از وی برداشته شد و تنها مبحث هورمون رشد و خرید آن جزء اتهامات» باقی است.

 

پنهانکاری به توصیه وزارت خارجه ایران

خبر بازداشت مسعود سلیمانی ابتدا در سوم ماه مه(۱۳اردیبهشت) از سوی دیلی ریپورت منتشر شد و تا آن زمان از سوی مقام‎های مسئول در ایران یا خانواده سلیمانی در این خصوص گزارشی در رسانه‌های رسمی ایران منتشر نشده بود.

رسول سلیمانی، برادر مسعود سلیمانی، روز چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ به خبرگزاری فارس گفت: «امنیت کشور برای خانواده ما از هر موضوع دیگری بیشتر اهمیت دارد و حاضریم در هر شرایط سختی زندگی کنیم، اما مصالح کشور به خطر نیفتد به همین خاطر حتی به تعداد انگشتان دست هم به وزارت امور خارجه مراجعه نکردیم چرا که ایمان داریم این موضوع از طریق نهادهای مربوطه پیگیری می‌شود.»

برادر مسعود سلیمانی در بخش دیگری از این مصاحبه با صراحت بیشتری به توصیه وزارت خارجه جمهوری اسلامی در این خصوص اشاره کرد و گفت: «ما تاکنون نیز پیرو آنچه مسئولین وزارت امور خارجه می‌گفتند بودیم، تا جایی که وقتی با آنها موضوع رسانه‌ای شدن دستگیری برادرم را مطرح کردیم، گفتند که این موضوع به صلاح نیست و ما نیز دنبال این بودیم تا منافع کشور در خطر نیفتد.»

 

برادر مسعود سلیمانی:«قرار وثیقه» صادر شده اما «این راه حل مناسب نیست»

برادر مسعود سلیمانی همزمان به «هزینه ۹۷ هزار دلار» در هشت ماه گذشته برای برادرش تاکید کرده و گفته است: «با توجه به اینکه دلار در کشور ما نوسانات زیادی دارد و تماس تلفنی با کشور آمریکا هزینه بالایی دارد علاوه بر هزینه اخذ وکیل، هزینه‌هایی نظیر خورد و خوراک ایشان نیز وجود دارد» و « طی برآوردی که انجام شده تاکنون ۹۷ هزار دلار برای برادرم هزینه شده که هنوز منجر به آزادی وی نشده است.»

به گفته رسول سلیمانی «۲۰ هزار دلار» از سوی دانشگاه تربیت مدرس به خانواده سلیمانی پرداخت شده و برای باقی این مبالغ، «مجبور به اخذ قرض و وام» شده‌اند «تا پرونده جاری بماند» اما «وزارت امور خارجه قول داده تا این هزینه‌ها را به آن‌ها برگرداند».

برادر مسعود سلیمانی در مصاحبه روز چهارشنبه با خبرگزاری فارس اعلام کرد که برای مسعود سلیمانی در دادگاه ۲۴ اردیبهشت ماه، «قرار وثیقه» صادر شده است.

او به طور ضمنی گفت با وجود صدور وثیقه، بهتر است برادرش در بازداشت بماند و در توضیح افزود: «مشکلی که وجود دارد، این است که به محض رسیدن مسعود سلیمانی به فرودگاه آتلانتا پاسپورت و ویزای وی باطل شد و با وجود این ابطال اگر برادرم با قرار وثیقه نیز آزاد شود، باز هم باید چند ماه برای گرفتن دوباره ویزا و پاسپورت در بازداشتگاه باشد تا به محض گرفتن ویزا و پاسپورت جدید آزاد شود» اما «این راه‌حل ، راه حل مناسبی نیست و بهتر است این ماجرا از طریق پیگیری پرونده انجام شود.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More