شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزارت خارجه آمریکا: امیدواریم روزی دیپلمات‌هایمان را به ایران بفرستیم

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به مناسبت چهلمین سالگرد گروگان‌گیری دیپلمات آمریکایی در ایران، نسبت به ازسرگیری روابط بین دو کشور ابراز امیدواری کرد.

در این بیانیه آمده است: «مشتاقانه منتظر روزی هستیم که دوباره در فضایی امن دیپلمات‌های آمریکایی را به تهران اعزام کنیم.»

بر اساس این بیانیه، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۱۳ آبان، مصادف با تسخیر سفارت این کشور در تهران به دست دانشجویان موسوم به «پیرو خط امام» در سال ۱۳۵۸، میزبان مراسمی به مناسبت «قدردانی از خدمات و فداکاری» دیپلمات‌های وقت این کشور در تهران در وزارت خارجه خواهد بود.

یک سال بعد از انقلاب در ایران، چندین دیپلمات آمریکایی به مدت ۴۴۴ روز در تهران به اتهام «جاسوسی» گروگان گرفته شدند. گروگانگیران در آن زمان خواستار استرداد محمدرضا شاه پهلوی به ایران برای محاکمه بودند. 

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا همچنین با اشاره به وضعیت «شهروندان آمریکایی» که در ایران زندانی هستند، آمده است: «دولت ایالات متحده همچنان از رژیم ایران می‌خواهد همه شهروندان مفقود و بازداشتی آمریکا، از جمله رابرت لوینسون (مامور سابق اف‌بی‌آی که از سال ۲۰۰۷ در ایران مفقود است)، سیامک نمازی (شهروند ایرانی-آمریکایی)، شیو وانگ (چینی دارای تابعیت آمریکا) و دیگران، را آزاد کند.»

در همین راستا، پمپئو روز شنبه در توییتی نوشت: «شیو وانگ و دیگر آمریکایی‌ها و اتباعی که غیرقانونی از سوی رژیم ایران و هر جای دیگر بازداشت شده‌اند، باید همین الان آزاد شوند.»

دست‌کم پنج تبعه آمریکا در ایران زندانی هستند. اخیرا وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد اسامی تعدادی زندانی ایرانی در آمریکا را برای مبادله به واشینگتن اعلام کرده است.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا در ادامه نسبت به اینکه ۱۳ آبان یادآور«تاریخ طولانی رفتار شرارت‌آمیز رژیم ایران و خطر ناشی از آن برای ایالات متحده و جهان طی ۴۰ سال گذشته بوده» ابراز تاسف کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی نسبت به از سرگیری روابط دیپلماتیک با دولت آمریکا تمایلی از خود نشان نمی‌دهند. 

از زمان قطع روابط، در دوره‌های مختلفی تنش‌ها بین ایران و آمریکا افزایش یافته و دولت آمریکا در مقاطع گوناگون تحریم‌ها و محدودیت‌هایی علیه ایران اعمال کرده است.

طی یک سال گذشته و در پی خروج دولت آمریکا از توافق هسته‌ای برجام، تحریم‌های نفتی و بانکی آمریکا اقتصاد ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. 

ایران هرگونه گفت‌وگو با آمریکا را مشروط به بازگشت واشینگتن به برجام و رفع تحریم‌ها می‌داند. 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More