شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر اطلاعات: محبوبیتمان خیلی بالاست،‌ برای هیچ‌کس مزاحمتی نداشته‌ایم

 

 

محمود علوی،‌ وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی،‌ این وزارتخانه را دارای «محبوبیت بسیار بالا» میان مردم خواند و گفت وزارت اطلاعات برای «هیچ‌کس» از جمله اساتید، دانشجویان، رسانه‌ها،‌ احزاب،‌ اقوام و فرقه‌ها «مزاحمتی» نداشته است.

علوی شامگاه چهارشنبه ۲۹ مردادماه در گفت‌وگوی تلویزیونی اشاره کرد: «مردم شاهد بودند که وزارت اطلاعات برای هیچ‌کس در دانشگاه‌ها، اساتید و دانشجویان در حوزه‌ها و طلاب مزاحمتی نداشته و آرامش خوبی حاکم بوده است.»

او افزود: «مزاحمتی برای رسانه‌ها نداشتیم و تعامل سازنده با آن‌ها در فضای مجازی و اینترنتی داشتیم.»

علوی همچنین به «عدم مزاحمت» برای احزاب و جریان‌های سیاسی اشاره کرد و گفت وزارت اطلاعات سعی کرد با  «برخورد صیانتی» آن‌ها را در «مسیر سازنده» فعال کند.

علوی همچنین شیوه برخورد وزارت اطلاعات با اقوام و فرقه‌ها، از جمله اهل حق و دراویش، را «تعاملی» خواند و افزود: «امروز شاهد یک هم‌گرایی خیلی عمیق بین این اقوام و فرقه‌ها با نظام جمهوری اسلامی هستیم.»

این مقام امنیتی دولت در ادامه گفت امروز وزارت اطلاعات «محبوبیت بسیار بالایی» میان مردم دارد.

این سخنان در حالی است که مطبوعات، دانشجویان و اقلیت‌های مذهبی در ایران از جمله دراویش گنابادی، نوکیشان مسیحی و بهائیان، در سال‌های اخیر تحت فشار زیادی قرار داشته‌ و در پی هرگونه انتقاد یا اعتراض، با توقیف یا احکام سنگین حبس مواجه شده‌اند.

 

در دستگاه‌ امنیتی و انتظامی جاسوس داشتیم

وزیر اطلاعات در ادامه اظهاراتش به وجود جاسوس در دستگاه‌ امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی اشاره کرد و از بازداشت آن‌ها خبر داد.

او گفت:‌ «دشمن دنبال بردن نخبگان سیاسی، دانشگاهی، مدیریتی و کارکنان نهادهای نظامی و امنیتی ماست.»

علوی در همین زمینه اشاره کرد وزارت اطلاعات جلسات آموزشی «متعدد» برای مدیران،‌ فعالان دیپلماتیک و فعالان اقتصادی که به خارج اعزام می‌شوند، برگزار می‌کند.

وزیر اطلاعات گفت: «ما نمی‌توانیم کنار بایستیم تا دشمن از نخبگان ما جاسوس بسازد و بعد برخورد کنیم.»

 

در پرونده ترورهای هسته‌ای عذرخواهی کردیم

علوی در بخش دیگری به اشتباه وزارت اطلاعات در بازداشت متهمان پرونده «ترور دانشمندان هسته‌ای» اشاره کرد و گفت: «بررسی بسیار دقیقی انجام شد،‌ مشخص شد که این‌ها عاملان ترور نبودند.»

او افزود: «شرعا گفتیم که مجاز نیست این‌ها را نگه داریم. آزادشان کردیم،‌ عذرخواهی کردیم و خسارت مالی پرداخت شد.»

مازیار ابراهیمی،‌ متهم پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای،‌ پیش‌تر در گفت‌وگوهایی با رسانه‌ها اعلام کرد که برای اعتراف به قتل در این زمینه تحت «فشار و شکنجه ماموران امنیتی» قرار گرفته بود. 

او گفت که مستند «کلوپ ترور» در حضور بازجویان وزارت اطلاعات ضبط شد.

صداوسیمای جمهوری اسلامی در سال ۱۳۹۱ گزارشی تلویزیونی به نام «کلوپ ترور» را پخش کرد که در آن ۱۳ نفر، از جمله ابراهیمی، درباره ترور دانشمندان هسته‌ای ایران اعترافاتی را مطرح کرده بودند.

در پی اظهارات ابراهیمی، وزیر اطلاعات مردادماه سال گذشته گفت «به زودی» در این زمینه کنفرانس خبری برگزار خواهد کرد.

با وجود گذشت بیشتر از یک سال او هنوز این کنفرانس خبری را برگزار نکرده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More