شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سخنگوی دولت: روحانی به وزارت اطلاعات دستور داده چگونگی افشای فایل صوتی ظریف را پیگیری کند

واکنش مقام‌ها و رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی به افشای فایل صوتی مصاحبه منتشرنشده محمدجواد ظریف، ‌وزیر امور خارجه، توسط ایران اینترنشنال در حالی ادامه دارد که رییس‌جمهور دستور پیگیری آن از سوی وزارت اطلاعات را داده و سخنگوی دولت هم گفته قرار بوده مصاحبه به صورت گزیده منتشر شود. 

 

دولت: قرار بود درجه طبقه‌بندی داشته باشد

علی ربیعی، سخنگوی دولت، روز سه‌شنبه هفتم اردیبهشت‌ماه در نشست خبری خود اعلام کرد که مصاحبه ظریف بخشی از مصاحبه‌هایی با عنوان «آن‌سوی دولت» بوده که با هدف ثبت عملکرد دو دوره دولت‌ حسن روحانی انجام شده بود.

سخنگوی دولت اشاره کرد که مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در قالب این برنامه با وزرا و معاونان آن‌ها مصاحبه‌هایی کرده که قرار بوده فایل کامل آن در دفتر هیات دولت با درجه «طبقه‌بندی» آرشیو شود.

ربیعی همچنین گفت بنا بوده دولت نسخه «گزیده» این مصاحبه‌ها را برای عموم منتشر کند.

او اشاره کرد روحانی نیز اکنون به این پرونده ورود کرده و به وزارت اطلاعات دستور داده تا عوامل افشای فایل صوتی شناسایی شوند. ربیعی انتشار این مصاحبه را «ربایش اسناد» خواند.

ایران اینترنشنال روز یکشنبه یک فایل صوتی از مصاحبه بیش از سه ساعته از گفت‌وگوی سعید لیلاز، اقتصاددان حامی دولت، با ظریف را منتشر کرد که در آن وزیر امور خارجه به ابعاد و نمونه‌های دخالت گسترده سپاه قدس و قاسم سلیمانی در دیپلماسی و روابط خارجی ایران می‌پردازد.

ربیعی در ادامه سخنانش در این زمینه گفته که این فایل بخشی «گزینشی» از یک گفت‌وگوی «بسیار طولانی» است، این موضوع که پیشتر هم توسط سخنگوی وزارت امور خارجه و برخی رسانه‌های حکومت به آن اشاره شد، در حالی است که هنوز نسخه طولانی مورد ادعا منتشر نشده است.

 

رسانه‌های رهبری؛ روضه‌خوانی برای سلیمانی

از سوی دیگر رسانه‌های رسمی متعلق به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هم اقدام به انتشار ویدیوی یک روضه‌خوانی برای قاسم سلیمانی کرده‌اند که خامنه‌ای هم در آن حضور دارد.

فرد روضه‌خوان در بخشی از این روضه‌ها می‌گوید: «جگرم بی‌قرار و درمانده است، در رگم شور خون فرمانده است.»

روزنامه کیهان هم که زیر نظر حسین شریعتمداری، نماینده خامنه‌ای، اداره می‌شود در نسخه روز سه‌شنبه از عبارت «خودکشی ظریف» در تیتر صفحه اول برای این فایل استفاده کرد و این مصاحبه را با عنوان «مثلا محرمانه» مورد اعتراض قرار داد.

 

مجلس: ظریف استعفا ندهد، استیضاحش حتمی است

حسین حق‌وردی، نماینده مجلس، در واکنش به فایل صوتی ظریف به خبرگزاری فارس گفت که «بهتر است خود وی عاقلانه استعفا دهد». او هشدار داد در غیر این صورت «استیضاح و برکناری ظریف توسط نمایندگان مجلس حتمی و ضروری است».

مجتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، هم در واکنش به این اظهارات ظریف گفت که این کمیسیون نشستی را با او برگزار خواهد کرد و آن را مورد رسیدگی قرار می‌دهد.

از سوی دیگر حسینعلی شهریاری،‌ نماینده زاهدان،‌ درباره سخنان ظریف در این مصاحبه گفت:‌ «او مسلما به این حرف‌هایی که مطرح کرده اعتقاد داشته و الا به زبان نمی‌آورد».

شهریاری درباره انتشار این مصاحبه گفت:‌ «کسی که مطالبی را مطرح می‌کند و آن‌ها را ضبط می‌کند باید این انتظار را هم داشته باشد که این فایل و محتوا بالاخره روزی منتشر می‌شود.»

 

مرعشی: همه وزرا این مصاحبه را‌ کرده‌اند

همزمان حسین مرعشی، عضو سابق هیات دولت ایران، هم حسام‌الدین آشنا، ‌مشاور روحانی، را در زمینه افشای این فایل صوتی مورد انتقاد قرار داده و گفته است: «همه اعضای دولت به جز جهانگیری و واعظی این گفت‌وگوها را انجام داده‌اند.»

او به روزنامه همشهری گفت که این گفت‌وگوها با دستور حسن روحانی انجام شده‌اند و افشای آن قطعا به ضرر نظام است.

صادق خرازی، ‌دیپلمات سابق حکومت ایران،‌ روز سه‌شنبه در مصاحبه با «اکو ایران» به سابقه اختلاف وزارت امور خارجه با سپاه قدس که ظریف در مصاحبه‌اش به آن پرداخت، اشاره کرد.

خرازی گفت:‌ «طبیعی است که بین وزارت امور خارجه و نهادهایی که برخی ماموریت‌های برون‌مرزی دارند، اختلافاتی همیشه بوده و هست.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More