شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر خارجه عربستان: ریاض باید در مذاکره احتمالی آمریکا با ایران شرکت داشته باشد

 

فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی، می‌گوید ریاض باید در هرگونه مذاکرات احتمالی میان ایران و دولت آینده آمریکا شرکت داشته باشد.

بن فرحان روز شنبه به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی آمریکا گفت توافق احتمالی جدید با ایران نباید منحصر به برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی بماند بلکه باید «اقدامات شرورانه منطقه‌ای» این حکومت را نیز محدود کند.

توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت‌ جهانی در سال ۲۰۱۵ به امضای طرف‌ها رسید اما سه سال بعد، دونالد ترامپ برجام را «بدترین توافق تاریخ» خواند و خروج آمریکا از این توافق را اعلام کرد.

اعضای اروپایی برجام خواستار حفظ این توافق هستند اما گفته‌اند در عین حال بر مذاکره با تهران برای اضافه کردن یک متمم در زمینه‌های برنامه موشکی جمهوری اسلامی و برخی از مشکلات منطقه‌ای تاکید کرده‌اند.

این توافق جدید احتمالی به نام «برجام پلاس» معروف شده، اما وزیر خارجه عربستان گفت که توافق مد نظر او می‌تواند باز هم گسترده‌تر باشد و به عنوان «برجام پلاس پلاس» در نظر گرفته شود.

 

 

 

فیصل بن فرحان گفت چنین توافقی همچنین می‌تواند درباره «مسلح کردن شبه‌نظامیان توسط ایران، چه در مورد حوثی‌ها در یمن، چه در مورد برخی گروه‌های در عراق، سوریه، لبنان و حتی فراتر از آن» بپردازد.

وزیر خارجه عربستان تاکید کرد قطعا در این مذاکرات باید درباره برنامه‌های موشک‌های بالیستیک و دیگر برنامه‌های تسلیحاتی ایران که از آنها «برای کاشتن تخم آشوب در منطقه» استفاده می‌کند، گفت‌وگو شود.

شبکه سی‌ان‌بی‌سی اعلام کرد با مقام‌های ایرانی درباره این اظهارات وزیر خارجه عربستان سعودی تماس گرفته، اما مقام‌های جمهوری اسلامی در این زمینه پاسخی ندادند.

پیشتر جمهوری اسلامی هر گونه مذاکره فراتر از برجام را رد کرده است.

وزیر خارجه عربستان سعودی همچنین بر همکاری دیرینه کشورش با آمریکا تاکید کرد و گفت که ریاض این همکاری را با هر دولتی در آمریکا ادامه می‌دهد.

او پیشتر گفته بود اطمینان دارد دولت جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا سیاستی را دنبال خواهد کرد كه به ثبات منطقه كمک كند.

وزیر خارجه عربستان سعودی گفت: «اگر آمریکا، شبه‌نظامیان حوثی یمن تحت حمایت ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد، اقدامی کاملا بجا انجام داده است.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More