شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ولیعهد عربستان سعودی: امیدواریم بتوانیم با ایران روابط خوبی داشته باشیم

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، با اشاره به اینکه مشکل ریاض «رفتارهای منفی» حکومت ایران است گفت عربستان سعودی امیدوار است بتواند با ایران روابط خوبی داشته باشد.

محمد بن سلمان در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه العربیه که در اولین ساعات بامداد چهارشنبه به وقت محلی پخش شد، گفت: «مشکل ما با ایران رفتار منفی [حکومت] این کشور، همچون برنامه هسته‌ای، حمایت از شبه نظامیان غیر قانونی در بعضی از کشورهای منطقه و برنامه موشک‌های بالستیک ایران است.»

ولیعهد عربستان سعودی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه کشورش بتواند با ایران روابط خوبی داشته باشد، گفت: «ایران یک کشور همسایه است و دوست نداریم وضعیت سختی داشته باشد. ما از رشد و شکوفایی ایران خشنود می‌شویم. ما می‌خواهیم منافعی در ایران داشته باشیم و ایران منافعی در عربستان سعودی داشته باشد تا منطقه و جهان به سمت رشد و شکوفایی سوق داده شود.»

محمد بن سلمان خاطرنشان کرد: «عربستان سعودی با شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی خود در حال همکاری است تا برای مشکلات کنونی با ایران راه حلی بیابد.»

ولیعهد عربستان سعودی ابراز امیدواری کرد تهران و ریاض از مشکلات کنونی عبور کنند و بین آنها «روابطی مثبت» ایجاد شود تا در چنین وضعیتی منافع همه تامین شود.

ولیعهد عربستان سعودی با اشاره به اینکه حوثی‌های یمن «روابط محکمی» با حکومت ایران دارند، گفت: «کودتای حوثی‌ها علیه دولت قانونی یمن نامشروع است.» او تاکید کرد عربستان سعودی وجود هیچ گونه گروه‌ شبه‌نظامی مسلحی را در مرزهای خود نمی‌پذیرد.

سخنان ولیعهد عربستان سعودی در حالی بیان شد که بر اساس برخی گزارش‌ها مقام‌هایی از ایران و عربستان سعودی اخیرا برای بررسی روابط دوجانبه در بغداد نشستی برگزار کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز طی گزارشی در این زمینه به نقل از منابع ارشد ایران و منطقه اشاره کرده بود که این مذاکرات در تلاش برای کاهش تنش میان دو کشور بوده، اما به پیشرفتی دست نیافته است. در عین حال، پایگاه الاخبار مدعی شد این مذاکرات «بسیار مثبت» بوده و قرار است جلسه دوم آن هم در بغداد برگزار شود.

روز دوشنبه، ۳۰ فروردین، سعید خطیب‌زاده،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، بدون رد این موضوع نخستین مقام رسمی بود که به خبرنگاران اعلام کرد:‌ «ایران همواره از گفت‌وگو با پادشاهی سعودی استقبال کرده و آن را به نفع مردم دو کشور و صلح و ثبات منطقه می‌داند.»

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More