شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پوریا عالمی، طنرنویس، برای تحمل حکم یک سال حبس به زندان می‌رود

پوریا عالمی، نویسنده، طنزپرداز و روزنامه‌نگار، با انتشار متنی  به کار خود در روزنامه شرق پایان داد تا  به گفته او  این «روزنامه زنده بماند» و خودش هم برای تحمل یک سال حبس راهی زندان شود.

او که بیش از یک دهه نویسنده ستون طنز در روزنامه‌ها بوده است، هفت سال پیش در جریان بازداشت گروهی هفده روزنامه‌نگار از سوی وزارت اطلاعات دولت احمدی نژاد به زندان افتاد.

عالمی با گذشت بیش از شش سال از بازداشتش، روز جمعه ۱۹مهر ماه با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود از تداوم فشار دستگاه‌های امنیتی و قضایی بر خود سخن گفت.

او در این یادداشت با اشاره به اینکه «من نویسنده‌ام، سال‌هاست با نوشتن کتاب و نوشتن در روزنامه‌ها جنگل‌ها را از بین می‌برم و شرمنده درخت‌هام»، نوشت: «اینک اما از روزنامه نوشتن می‌بُرم، همچون مردی دیابتی که پایش را می‌برند تا زنده بماند، من هم پایم را از روزنامه می‌برم تا روزنامه زنده بماند.»

عالمی متولد سال ۱۳۶۱ و در حال حاضر ۳۷ ساله است. او که طنزنویسی را از مجله گل آقا آغاز کرده بود و درباره این دوره کاری خود گفته است: «همیشه فکر می‌کنم که ‫کیومرث صابری فرصت حضور به من داد ‫و عمران صلاحی جسارت حضور.»

عالمی از نیمه دهه هشتاد نویسنده ستون‌های ثابت طنز در روزنامه‌های مختلف بوده است. ستون‌های «فال قهوه» و «مادر رجب» در روزنامه اعتماد ملی، ستون «کاناپه» در روزنامه اعتماد، ستون «نشر اکاذیب» در روزنامه قانون، ستون «از هر نظر بی‌ضرر»، «آمبولانس‌چی» و «آچارکشی» در روزنامه شرق، ستون «بی‌ضرر» در روزنامه نوروز، صفحه «شهربازی» در روزنامه همشهری از جمله ستون‌های ثابت طنز و بخشی از فعالیت عالمی است.

عالمی، هشتم بهمن ۱۳۹۱ زمانی که طنزنویس روزنامه شرق بود از سوی ماموران وزارت اطلاعات در تحریریه این روزنامه بازداشت شد.

در این موج بازداشت‌ها، ماموران وزارت اطلاعات در دفا‌تر روزنامه‌های شرق، اعتماد، بهار، آرمان و نشریه آسمان  شمار دیگری از روزنامه نگاران را نیز بازداشت کردند. ساسان آقایی، نسرین تخیری، اکبر منتجبی، صبا آذرپیک، جواد دلیری، پژمان موسوی، سلیمان محمدی، احسان مازندرانی، مطهره شفیعی، پوریا عالمی، نزهت امیرآبادیان  و میلاد فدایی‌اصل از جمله بازداشت‌شدگان بودند.

همان زمان غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، دادستان وقت کل کشور، درباره بازداشت این روزنامه‌نگاران گفت: «ما اطلاعات و منابع موثقی داریم که برخی افراد از یک طرف در نشریات خودمان کار می‌کنند و از طرف دیگر با بیرون در ارتباط هستند، حال اگر با این فرد برخورد کنیم در بوق می‌کنند که فلان روزنامه‌نگار را دستگیر کردند.»

شماری از این روزنامه‌نگاران مدتی بعد آزاد شدند، از جمله عالمی که یک ماه بعد، شامگاه چهارشنبه ۹ اسفند۱۳۹۱، با  قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

عالمی در یادداشت روز جمعه خود با اشاره به اینکه از زمان بازداشت و آزادی تاکنون با وثیقه و زیر حکم زندان و در ممنوع الخروجی زندگی کرده است، نوشت:«بیست سال نوشتن به شرط خنده، هجده کتاب به شرط مجوز، هفت سال قدم زدن در شهر به شرط وثیقه، فرصت پنج سال زیستن بی‌حبس به شرط تعلیق، دو سال داخل دایره بودن به شرط ممنوعیت از خروج، حالا تحمل یک سال حبس بی‌شرط و بی‌شروط.»

پیشتر کیومرث مرزبان، طنز نویسی که مدتی در خارج ایران زندگی می‌کرد، بعد از بازگشت به ایران از ۴ شهریور ۱۳۹۷ بازداشت و زندانی شده و دادگاه انقلاب برای او ۲۳ سال و دو ماه حکم زندان صادر کرده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More