شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

چهلم قربانیان هواپیمای اوکراین؛ اعتراض دانشجویان «امیرکبیر» به وضعیت کشور و انتخابات

 

صدها نفر از دانشجویان «دانشگاه امیرکبیر» در تهران هم‌زمان با چهلمین روز کشته شدن مسافران هواپیمای اوکراین با شلیک موشک سپاه پاسداران، در اعتراض به حوادث ماه‌های اخیر و وضعیت فعلی کشور دست به تجمع زدند.

بر اساس تصاویری که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است روز یکشنبه ۲۷ بهمن‌ماه صدها نفر از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر طی تجمع خود در انتقاد به عدم پاسخگویی مسئولان درباره وضعیت فعلی کشور و همچنین برگزاری انتخابات شعارهایی سر دادند.

در ویدئوهایی که کانال تلگرامی «دانشجویان متحد» منتشر کرده، دانشجویان در پردیس این دانشگاه در انتقاد به فقر و وضعیت فعلی کشور شعار می‌دهند. 

از جمله شعارهای دانشجویان معترض «مردم درگیر فقرند؛ اینا به فکر رای‌اند» بوده است. 

این دانشجویان همچنین در ارتباط با اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه شعار «۱۵۰۰ نفر؛ کشته آبان ما» را فریاد زدند. 

«امنیت پوشالی؛ جمهوری توخالی»،‌ «بترسید بترسید؛ ما همه با هم هستیم»، «دانشجوی با غیرت؛ حمایت حمایت»،‌ «آبان، دی و خرداد؛ یاران خون و بی‌داد» و... از جمله دیگر شعارهای اعتراضی دانشجویان در این تجمع است.

در تصاویر منتشر شده همچنین پلاکاردهایی با شعار «میزان رنج ملت است» و «متحد متحد؛ مقاومت می‌کنیم» دیده می‌شود. شعارهایی نیز در ارتباط با کشتار معترضان آبان‌ماه در ماهشهر خوزستان از سوی این دانشجویان مطرح شد.

دانشجویان «دانشگاه امیرکبیر» برای آزادی زندانیان سیاسی از جمله نرگس محمدی پلاکاردهایی حمل کردند. 

در بیانیه‌ پایانی این تجمع دانشجویان اظهار کرده‌اند: «ملت ایران! امروز که در این بزنگاه تاریخی ایستاده‌ایم، به زنده‌ترینمان حبس و حصر تحمیل کرده‌اند.»

این بیانیه ضمن اشاره به «کنش جمعی» به عنوان تنها راه رهایی از وضعیت فعلی اشاره کرده است که «نهادهای انتخاباتی که قرار بود بنا به نظر جمهور مردم ایجاد شوند، اما بیش از هر زمان دیگری انتصابی هستند، هیچ‌گونه امکان رهایی در درون خود ندارند.»

هم‌زمان با تجمع روز یکشنبه، فراخوانی با عنوان «غلط کردید خطا کردید» در رسانه‌های اجتماعی هم‌رسان شده است که از دانشجویان می‌خواهد به مناسبت چهلمین روز درگذشت قربانیان سرنگونی این هواپیما در روز دوشنبه نیز دست به تجمع و اعتراض بزنند.

طی هفته‌های گذشته تعدادی از دانشجویان بازداشت‌شده در جریان اعتراض‌های ماه‌های گذشته با صدور احکام حبس مواجه شده‌اند.

پیشتر در دی‌ماه و در پی تایید رسمی حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراین صدها نفر از مردم نخستین تجمع‌های اعتراضی خود را از مقابل دانشگاه امیرکبیر آغاز کرده بودند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More