شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کرونا در ایران؛تعطیلی فاز دوم پالایشگاه آبادان، ممنوع‌الورود شدن ۲۰هزار کارگر به منطقه ویژه پارس

با گسترش شیوع ویروس کرونا به استان‌های مختلف ایران به ویژه دو استان خوزستان و بوشهر، نخستین پیامدهای این ویروس برای صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران آشکار شد و تمام فعالیت‌های توسعه فاز دوم پالایشگاه آبادان با سه هزار کارگر تعطیل شد و مدیر منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نیز از ممنوع‌الورود شدن و تعطیلی یک ماهه نزدیک به بیست هزار تن از کارگران و کارکنان پروژهای مختلف به منطه ویژه پارس، پایتخت گاز ایران، خبر داد.

پیشتر بیژن زنگنه، وزیر نفت،  در نشستی که به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن بررسی راهکارهای پیشگیری از تشدید شیوع ویروس کرونا در مناطق عملیاتی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، دستور داده بود که ورود به مناطق عملیاتی باید به‌شدت محدود شود و اجرای این محدودیت را بر عهده حراست وزارت نفت گذاشته بود.

سعید ستاری نایینی، مدیرعامل شرکت ملی‌ مهندسی‌ و‌ ساختمان‌ نفت‌ ایران، روز پنج‌شنبه از تعطیلی فاز دوم پالایشگاه آبادان برای جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا خبر داد و گفت: «به منظور حفظ سلامت کارکنان و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است از هفته آینده عملیات اجرایی فاز دوم پالایشگاه آبادان تعطیل شود.»

او گفت که عملیات اجرایی پروژه فاز دوم پالایشگاه آبادان از هفته آینده تا اواسط فروردین ماه تعطیل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی‌ مهندسی‌ و‌ ساختمان‌ نفت‌ ایران همچنین گفت که در حال حاضر تا چند روز آینده  عملیات اجرایی پروژه فاز دوم پالایشگاه آبادان با حداقل نیرو انجام خواهد شد.

 به گفته ستاری‌نایینی فاز دوم پالایشگاه هنوز به تولید نرسیده است اما جمع بندی کارها، تحویل گرفتن کالاهای مورد نیاز و برخی اقدامات اجرایی دیگر باعث عدم تعطیلی کامل کارگاه در حال حاضر شده است.

همزمان مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از ممنوعیت ورود کارکنان ساکن در استان‌های پرخطر به پارس جنوبی خبر داد.

پیروز موسوی گفت که «با توجه به حضور کارکنان صنعت نفت از شهرهای مختلف کشور در منطقه پارس جنوبی، مجموعه‌ای از اقدام‌های پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع این بیماری در این منطقه حساس به‌خوبی و با دقت پزشکی و بهداشتی بالا در حال اجراست.»

او تاکید کرد که به همین دلیل «نیروهای پیمانکاران اجرایی در منطقه عسلویه به‌ دلیل پیشگیری و کنترل شیوع کرونا تا ۲۲ فروردین در منطقه حضور نخواهند داشت.»

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: «همه کارکنان و پیمانکارانی که در قالب طرح‌های توسعه‌ای با شرکت‌های نفتی و پتروشیمیایی طرف قرارداد هستند از ۲۰ اسفندماه تا ۲۲ فروردین‌ماه مرخص هستند و در منطقه حضور نخواهند داشت.»

موسوی گفت: «مقرر شده تا کارکنان استان‌های پرخطر تا اطلاع ثانوی وارد منطقه نشوند، همچنین کل مبادی ورودی زمینی به منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس کنترل می‌شود و از ورود خودروهای غیرمرتبط به منطقه جلوگیری می‌شود.» او گفت که تعداد این کارگران و کارکنان توسعه‌ای که به مدت یک ماه تعطیل شده‌اند ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر هستند.

پیروز موسوی همچنین از انجام عملیات تب‌سنجی در همه واحدهای حراستی برای ورود به پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها خبر داد و گفت: «پرواز یکی از استان‌های دچار ویروس کرونا نیز به عسلویه لغو شده و فعلان انجام نمی‌شود. وی گفت که در سایر موارد نیز «دمای بدن همه افرادی که از راه هوایی و سیستم فرودگاهی وارد عسلویه می‌شوند بررسی می‌شود و افزون بر سامانه‌های قدیم، یک سامانه جدید حرارتی وصل شده که موارد مشکوک را شناسایی و از ورود آنها جلوگیری می‌کند.»

سه روز قبل نیز نشست کمیته مدیریت شرایط اضطراری سطح سه که بالاترین سطح تصمیم‌گیری در شرکت ملی نفت ایران است، برگزار شد. در نشست این کمیته رامین حاتمی، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، گفت که در حال حاضر «ورود و خروج کارکنان این شرکت در ۱۰ استان ایران و در بخش‌های درگیر، پایش می‌شود و اقلامی مانند ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده به تعداد مورد نیاز تهیه و در بین همکاران توزیع شده است و هنوز شیوع کرونا به تولید گاز آسیبی نزده و تولید گاز با تمام توان در حال انجام است.»

او با بیان اینکه تمام نشست‌ها و همایش‌ها در این شرکت لغو شده و در ورودی ساختمان‌ها نیز تب‌سنجی انجام می‌شود، گفت که همه موارد ایمنی و بهداشتی مطابق با دستورعمل‌های صادر شده از سوی شرکت ملی نفت ایران در حال اجراست.

حبیب‌الله سمیع، مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت نیز در این نشست گفت که «۲۰ دستگاه تجهیزات کمک تنفسی خریداری و در اختیار بیمارستان‌های دانشگاهی در اهواز قرار می‌گیرد و ۱۰ دستگاه نیز برای استفاده در بیمارستان‌های نفت اضافه بر دستگاه‌های موجود تهیه می‌شود.»

مدیرعامل بهداشت و درمان صنعت نفت همچنین گفت: «به منظور تشخیص بهتر ویروس کرونا یک دستگاه سی‌تی‌اسکن جدید برای بیمارستان نفت تهران و ۱۱ آمبولانس جدید و مجهز ویژه خدمات برای این بیماری خریداری شده و به زودی در بیمارستان نفت تهران و مناطق عملیاتی نفت مستقر می‌شوند.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More