شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گزارشگران بدون مرز: سپاه پاسداران توبه‌گیری آنلاین را متوقف کند

 

سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن انتقاد از فشار امنیتی سپاه پاسداران به روزنامه‌نگاران و احضار فعالان حقوق بشر و هنرمندان برای اظهار پشیمانی از مواضع و نوشته‌هایشان در رسانه‌های اجتماعی آن را «توبه‌ اجباری آنلاین» خواند و خواستار توقف این روش شد.

این سازمان روز پنجشنبه پنجم تیرماه طی گزارشی به شماری از موارد انتشار پست‌های عذرخواهی و تکذیبیه از سوی روزنامه‌نگاران پرداخت و خواستار توقف فشار سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بر افراد در رسانه‌های اجتماعی شد.

رضا معینی،‌ رییس میز ایران و افغانستان سازمان گزارشگران بدون مرز، در همین زمینه گفت: «مجبور شدن به توبه آنلاین ادامه روش قدیمی اجبار زندانیان به اظهار پشیمانی و اعتراف است.»

او این تهدیدهای امنیتی را نقض جدی «حقوق اساسی ایرانیان» به خصوص حق آزادی بیان و حق اطلاع‌رسانی خواند.

معینی افزود: «حکومت ایران باید به تعهداتش در زمینه استانداردهای بین‌المللی به خصوص اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که امضاکننده آن است، احترام بگذارد.»

گزارشگران بدون مرز همچنین گفته این سرکوب روزنامه‌نگاران و کاربران رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد جمهوری اسلامی حتی رسانه‌های اجتماعی را که قبلا از طریق مسدود کردن و نظارت دقیق محدود کرده است، تحمل نمی‌کند.

پیشتر ایران اینترنشنال گزارش داده بود که طی هفته‌های گذشته شماری از فعالان مدنی،‌ روزنامه‌نگاران و چهره‌های مطرح هنری در ارتباط با موضوعات مختلف مجبور به انتشار پست‌هایی شده‌ و اظهارات قبلی خود را پس گرفته‌اند.

در تازه‌ترین مورد محمد موسوی و سعید معروف،‌ بازیکنان تیم ملی والیبال ایران، نوشته‌های انتقادی خود در اینستاگرام درباره انهدام هواپیمای مسافربری اوکراین از سوی سپاه پاسداران را حذف کردند.

 

 

در یک مورد دیگر نیز تعدادی از بازیگران و کارگردانان سینما مجبور شدند پس از انتشار پیام تسلیت به مناسبت فوت شهلا صافی‌ضمیر،‌ خواننده معروف به «مرجان»،‌ پست‌هایی منتشر کنند و هرگونه ارتباط خود با سازمان مجاهدین خلق را که این خواننده به آن پیوسته بود، رد کنند.

تهمینه میلانی،‌ رضا بنفشه‌خواه،‌ رویا میرعلمی، خسرو احمدی و بهنوش بختیاری از جمله این هنرمندان بودند.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز به موارد منتشرشده از سوی روزنامه‌نگارانی از جمله مژگان جمشیدی،‌ لیلا مرگن و محمد معینی اشاره کرده است.

 

 

این فشارها در پی آن افزایش یافت که رامین پاشایی،‌ معاون اجتماعی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات،‌ طی دو هشدار جداگانه در اردیبهشت‌ماه ضمن اشاره به آن‌چه که «تشویش اذهان عمومی» در فضای مجازی خواند، به افراد سرشناس گفته بود «مراقب فعالیت‌های مجازی خود باشند.»

ایران در فهرست جهانی آزادی مطبوعات سازمان گزارشگران بدون مرز در سال ۲۰۲۰ میلادی در رتبه۱۷۳  از ۱۸۰ کشور بررسی شده قرار گرفته است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More