شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گزارش‌ها درباره شلیک اشتباهی موشک از ناو جماران به یک ناوچه؛ ارتش سانحه برای ناوچه کنارک را تایید کرد

روابط عمومی منطقه یکم دریایی بندرعباس،  بروز حادثه برای یکی از شناورهای ارتش را تایید کرد و اعلام کرد که بعدازظهر روز یک‌شنبه حین تمرین دریایی تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد که تاکنون جان‌باختن یک نفر محرز و تعدادی نیز مجروح شده‌اند.

در اطلاعیه منطقه یکم دریایی بندرعباس تاکید شده که این سانحه برای ناوچه کنارک در محدوده آبهای بندر جاسک رخ داده است و ابعاد حادثه در دست بررسی دقیق کارشناسان فنی است.

این اطلاعیه به جزییات بیشتری اشاره نکرده است اما بنابر خبرهای غیر رسمی، ناو جماران متعلق به نیروی دریایی ارتش در شلیکی اشتباه یک ناوچه متعلق به این نیرو را هدف موشک‌های خود قرار داده است و شماری از پرسنل این ناوچه جان‌باخته یا مفقود شده‌اند.

گزارش‌های غیررسمی حاکی از آن است که این سانحه بر اثر شلیک موشک از ناو جماران متعلق به نیروی دریایی ارتش و اصابت آن به یک ناوچه این نیرو رخ داده است.

برخی منابع غیر رسمی نزدیک به نهادهای نظامی در ایران، گفتند که «ناوچه کنارک، مامور آوردن هدف در محدوده آتش بوده تا ناو جماران موشک کروز خود را روی آن هدف آزمایش کند» اما «در لحظه رسیدن موشک به محدوده حضور هدف، ناوچه کنارک به اندازه کافی از هدف تعبیه شده فاصله نگرفته بوده و موشک روی آن قفل کرده و از سمت پاشنه مورد اصابت قرار گرفته است.»

همزمان تصاویری از انتقال برخی مجروحان این سانحه به بیمارستانی در چابهار منتشر شده است. مهران امینی‌فرد، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، صبح دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت با بیان اینکه درحال حاضر ۱۲ نفر از حادثه دیدگان ناوچه کنارک در بیمارستان امام علی چابهار بستری هستند، گفت که در مجموع ۱۶ نفر از حادثه دیدگان ناوچه کنارک به بیمارستان چابهار منتقل شدند؛ یک نفر فوت شد، سه نفر درمان سرپایی و از ۱۲ نفر بستری نیز یک نفر در بخش جراحی و دو نفر در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر زمان اطلاع این دانشگاه از سانحه ناوچه کنارک را یک‌شنبه شب عنوان کرد و گفت که یک‌شنبه شب پس از اطلاع از حادثه و مجروح شدن تعدادی از خدمه و پرسنل ناوچه کنارک، ده آمبولانس به اسکله هفت تیر چابهار اعزام شدند و مجروحان را به بیمارستان امام علی این شهر منتقل کردند.

ناو جماران، اولین ناوشکن ساخت ایران در کلاس موج است که در سال ۱۳۸۸ طی مراسمی با حضور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تحویل نیروی‌دریایی ارتش شد.

در این شناور از نمونه‌های راداری پیشرفته، سامانه‌های پدافندی و موشکی از جمله موشک‌های سطح‌به‌هوا و اژدر انداز استفاده شده و همچنین در کنار این تجهیزات، ناو جماران اولین ناوشکن ایرانی است که به باند فرود هلی‌کوپتر مجهز شده است.

ناو جماران بیش از ۹۰ متر طول، بیش از ۱۰ متر عرض، بیش از ۱۲۰۰ تن وزن، برد عملیاتی حدود ۳ هزار کیلومتر و سرعتی در حدود ۳۰ گره دریایی، ۵۶ کیلومتر بر ساعت، و حدود ۱۴۰ خدمه هدایت و کنترل می‌شود.

ناوچه کنارک که از آن به عنوان ناوچه‌ای نام‌برده می‌شود که روز یک‌شنبه مورد اصابت موشک‌ شلیک‌ شده از ناو جماران قرار گرفت نیز متعلق به نیروی دریایی ارتش است.

این ناوچه با ۴۷ متر طول و ۸/۵ متر عرض و آبخور ۲/۹ متری خود ، قابلیت حمل و جابه‌جایی ۴۶۰ تن بار را دارد و نقش یک ناو تدارکاتی سبک یا نیروبر به‌تعداد بیشتر از ۱۰۰ نفر و در عین حال با سرعت بالا را ایفا می‌کند. مین‌ریزی و حمل آب با ظرفیت ۴۰ تن و پذیرش بار تا سقف ۴۰ تن فقط به‌روی عرشه نیز از دیگر توانایی‌های این ناوچه است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More