شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

شاهزاده رضا پهلوی:جوانان ایران را در زمین،آسمان و دریا می‌کشند،سپس به آنها و خانواده‌هایشان توهین می‌کنند

شاهزاده رضا پهلوی طی پیامی درباره «بی‌احترامی و توهین رژیم [جمهوری اسلامی] به سربازان جان‌باخته و خانواده‌های‌شان»، تاکید کرد: «ابتدا جوانان ایران را در زمین و آسمان و دریا می‌کشند. سپس با دروغ‌های بی‌شرمانه و تحریف اعتقاد و ایمان مردم، به سربازان ما و خانواده‌های‌شان توهین و بی‌احترامی می‌کنند.»

در بخشی از این پیام شاهزاده رضا پهلوی گفت: «آنهایی که هنوز به دنبال "تغییر رفتار" این رژیم واپس‌گرا و جنایتکار هستند، همچون پیشینیان‌شان آب در هاون می‌کوبند.»

اشاره شاهزاده رضا پهلوی از جمله به بخشی از سخنان حسن روحانی در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت و پس از کشته شدن دست‌کم ۱۹ تن و مجروح شدن ۱۵ تن از نیروهای ناوچه کنارک بر اثر شلیک موشک از ناو جماران است.

روحانی در این جلسه با بیان اینکه «دلایل این موضوع بعدها بررسی و روشن می‌شود و وقتی همه زوایا روشن شد برای مردم هم باید توضیح داده شود که آن مقوله دوم است»، گفت که «مقوله اول این است که اینها برای دفاع به دریا رفتند. در دریا برای تفریح نرفتند بلکه برای امنیت رفتند. رزمایش و عملیات برای تفریح و خوش‌گذرانی نداشتند بلکه عملیات و رزمایش داشتند برای توانمندتر شدن قدرت جمهوری اسلامی ایران.»

روحانی در بخشی از سخنانش با ارجاع به یک «روایت»، گفت که «شما می‌دانید که رزم در آب، جایگاه دیگری در روایات ما دارد. همه جا ایستادگی، ایثار، فداکاری و شهادت مقدس است، اما اجر رزم و شهادت در دریا طبق روایات، ۱۰ برابر رزم در زمین است.»

شاهزاده رضا پهلوی، سه روز قبل نیز در پیامی با بیان اینکه «در چند ماه اخیر، نیروهای مسلح رژیم دو فاجعه را یکی در آسمان و دیگری در دریا رقم زده‌اند که منجر به جان باختن ۱۷۶ سرنشین هواپیمای اوکراینی، و دست‌کم ۱۹ نفر از پرسنل نیروی دریایی ارتش در آب‌های ساحلی چابهار شده است»، تاکید کرد که «علت وقوع این فجایع از یک‌سو، پنهان‌کاری و دروغ‌گویی درباره آنها و از سوی دیگر، نمایانگر عمق بی‌کفایتی و بی‌مسوولیتی رژیم حاکم بر میهن‌مان است.»

در این پیام شاهزاده رضا پهلوی گفت که «به عنوان یک سرباز، خود را با خانواده‌های مصیبت‌دیده‌ی نیروی دریایی هم‌درد می‌دانم و برای‌شان صبر و شکیبایی آرزو می‌کنم.»

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون جزییات آنچه «سانحه برای ناوچه کنارک» خوانده‌اند را به طور رسمی اعلام نکرده‌اند و تنها عبدالرحیم موسوی گفت که این سانحه از سوی چهار تیم از ستاد کل نیروهای مسلح،  وزارت دفاع، ارتش و نیروی دریایی بررسی خواهد شد.

در گزارش‌های اولیه منابع غیررسمی گفتند که «این سانحه بر اثر شلیک اشتباهی موشک از ناو جماران متعلق به نیروی دریایی ارتش و اصابت آن به ناوچه کنارک» رخ داده است.

همچنین درپی انتشار گزارش‌هایی درباره شلیک به ناوچه کنارک از سوی نیروهای سپاه پاسداران، شاهین تقی‌خانی، سخنگوی ارتش، این گزارش‌ها را «کاملا بی‌ربط» خواند و گفت که نباید رسانه‌های داخل ایران به این گزارش‌ها «اهمیت بدهند، چون پرداختن به چنین موضوعاتی به این معنا خواهد بود که واقعا نظر ما جلب این شایعات شده است».

دادستان نظامی سیستان و بلوچستان، استان همجوار با آب‌هایی که شلیک موشک به ناوچه کنارک در آن رخ داده است، نیز روز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، هرگونه گامنه‌زنی درباره این سانحه را منع اعلام کرد که باید «تا بررسی دقیق تیم‌های کارشناسی حاضر در محل حادثه از هرگونه گمانه‌زنی درباره حادثه کنارک پرهیز شود.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More