شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

شاهزاده رضا پهلوی خطاب به نیروهای مسلح: حق تیراندازی به مردم را ندارید، از هم‌میهنان تشنه‌لب خود دفاع کنید

شاهزاده رضا پهلوی با بیان اینکه «خامنه‌ای مسئول مستقیم خون‌‌های به‌ناحق ریخته‌ خوزستان است»، خطاب به بدنه نیروهای نظامی و انتظامی کشور گفت که حق تیراندازی به روی مردم و جوانان را ندارند و موظفند از هم‌میهن تشنه‌لب خود دفاع کنند.

این پیام پس از آن منتشر شد که گزارش‌ها و همچنین ویدیوهای منتشر شده حاکی از آن است که علاوه بر نیروهای امنیتی و بسیج و سپاه پاسداران و یگان ویژه نیروی انتظامی خوزستان، هزاران نیروی امنیتی و یگان‌ها ویژه به شکلی زمینی و هوایی به خوزستان منتقل شده‌اند.

در این پیام که با عنوان « پیام به نظامیان و هم‌میهنان در ارتباط با اعتراضات خوزستان» شامگاه دوشنبه بیست و هشتم تیر ماه همزمان با پنجمین شب اعتراضات گسترده مردم خوزستان به بی‌آبی منتشر شد، شاهزاده رضا پهلوی خطاب به بدنه‌ نیروهای نظامی و انتظامی کشور، تاکید کرد که «وظیفه ملی و انسانی شما به عنوان سربازان ایران، دفاع و محافظت از مردم‌تان است.»

شاهزاده رضا پهلوی به بدنه نیروهای مسلح کشور تاکید کرد که «شما حق ندارید به روی مردم و جوانانی که با دستان خالی و بدون خشونت به خیابان آمده‌اند، تیراندازی کنید» و افزود که شما موظفید از هم‌میهن بی‌گناه و تشنه‌لب خود در مقابل رژیم ضد میهنی و جیره‌خواران و مزدوران سرکوبگرش دفاع کنید.

او با اشاره به اینکه «من خود یونیفورم نظامی پوشیده‌ام و به عنوان خلبان جت‌های جنگنده، آماده دفاع از خاک‌ ایران در مقابل دشمن متجاوز بوده‌ام»، خطاب به نیروهای مسلح  گفت: «اکنون، وظیفه ملی و انسانی شما به عنوان سربازان ایران، دفاع و محافظت از مردم‌تان است.»

شاهزاده رضا پهلوی به اعضای نیروهای مسلح گفت: «بدانید که همبستگی با ملت و زندگی با عزت، بسیار ایمن‌تر از بردگی و بندگی برای جانیان است» و تاکید کرد که در این صورت «من به سهم خود در فردای رهایی ایران، مدافع کسانی خواهم بود که در چنین روزهایی به جمهوری اسلامی پشت کردند و به ایران روی آوردند.»

در جریان اعتراضات شهرهای مختلف خوزستان به بی‌آبی و طرح‌های انتقال آب که از پنج‌شنبه ۲۴ تیرماه آغاز شده است تاکنون منابع مستقل دست‌کم کشته شدن دو جوان معترض به نام‌های مصطفی نعیماوی و قاسم خضیری را با شلیک نیروهای امنیتی تایید کرده‌اند. همچنین ده‌ها نفر از مردم معترض در شهرهای مختلف خوزستان از سوی نیروهای انتظامی و امینی بازداشت شده‌اند.

در بخش دیگری از این پیام، شاهزاده رضا پهلوی تاکید کرد که خامنه‌ای مسئول کشتار مردم معترض است و گفت: «علی خامنه‌ای، رهبر جنایتکار جمهوری اسلامی بار دیگر برای حفظ رژیم تبهکار خود، دستور داده مردم معترض را بکشند. او پاسخ مردمی را که با دستان خالی برای آب و نان و آزادی به خیابان آمده‌اند، با گلوله می‌دهد.»

شاهزاده رضا پهلوی خاطرنشان کرد که «خامنه‌ای مسئول مستقیم خون‌‌های به‌ناحق ریخته‌ی خوزستان است. حساب او و شریکان جرمش را در هر سطحی که باشند به دادگاه‌های صالح خواهیم سپرد.»

در بخش دیگری از پیام شامگاه دوشنبه نیز شاهزاده رضا پهلوی در سخنی با «هم‌میهنان در ایران و سراسر جهان» گفت: «اینک که مردم خوزستان دلاورانه به پا خاسته‌اند، تک‌تک ما وظیفه داریم که تنهایشان نگذاریم.»

شاهزاده رضا پهلوی با تاکید براینکه «ما در این مبارزه هم‌چنان به اصل مهم و کلیدی دوری از خشونت پایبندیم»، گفت: «بزرگترین و قدرتمندترین اسلحه‌‌ ما، جمعیت بیشمارمان است و همبستگی و اتحاد ما» و «بدانید که هیچ حکومتی یارای مقابله با اراده یک ملت متحد را ندارد.»

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More