شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گزارش سالانه آمریکا: ایران برای از بین بردن قاچاق انسان تلاش قابل توجهی نمی‌کند

 

وزارت خارجه آمریکا در تازه‌ترین گزارش سالانه خود درباره قاچاق انسان، ایران را در پایین‌ترین سطح کشورهای جهان قرار داد.

در این گزارش که روز پنجشنبه منتشر شد، کشورهای جهان در زمینه مبارزه با قاچاق انسان به سه سطح تقسیم شده‌اند.

در اولین سطح، کشورهایی قرار دارند که معیارهای مبارزه با قاچاق انسان را رعایت می‌کنند. در سطح دوم، کشورهایی که همه این معیارها را رعایت نمی‌کنند، ولی در زمینه مبارزه با قاچاق انسان تلاش می‌کنند. 

اما در سومین سطح، کشورهایی قرار دارند که نه معیارهای مبارزه با قاچاق انسان را به اجرا می‌گذارند و نه برای بهبود وضعیت در این زمینه تلاش می‌کنند.

در گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره ایران آمده است: «حکومت ایران پایین‌ترین استانداردها برای از بین بردن قاچاق انسان را به طور کامل برآورده نکرده و تلاش قابل توجهی در این راستا انجام نمی‌دهد؛ به همین دلیل ایران در سطح سوم باقی می‌ماند.»

همچنین این گزارش گفته است: «مقام‌های حکومت [در ایران] به مرتکب شدن و یا چشم‌پوشی از جرایم قاچاق چه در ایران و چه خارج کشور با مصونیت ادامه می‌دهند و در گزارش تلاش‌ها برای اجرای قانون در مورد این جرایم قصور کرده‌اند.»

این گزارش همچنین تاکید شده که ایران با حمایت از شبه‌نظامیان منطقه،به ‌کارگیری کودکان از جمله کودکان مهاجر افغان به عنوان سرباز در جنگ‌ سوریه را ادامه می‌دهد. 

وزارت خارجه آمریکا در این زمینه به گردان فاطمیون که از سوی ایران در سوریه تشکیل شده، اشاره کرده است.

بر اساس این گزارش، همچنین ایران هیچ اقدامی برای شناسایی و حمایت از قربانیان قاچاق انسان از جمله قربانیان قاچاق جنسی انجام نمی‌دهد و در مقابل، این قربانیان با مجازات‌هایی از جمله مجازات مرگ روبه‌رو می‌شوند.

علاوه بر ایران، کشورهایی مثل چین، کوبا و روسیه نیز در سطح سوم هستند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، قاچاق انسان را یک تهدید جهانی خوانده و گفته پاسخ به آن نیازمند مشارکت تمام جامعه بین‌المللی است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More