شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گسترش اعتصاب‌ها کارگری در مجتمع‌های پالایشگاهی،‌ پتروشیمی و صنعتی ایران

با ادامه اعتصاب‌های کارگری در شهرهای مختلف ایران، ‌گزارش‌ها حاکی از شکل‌گیری تجمع اعتراضی کارگران در پارس جنوبی،‌ ماشین‌سازی هپکو، پتروپالایش‌ کنگان و پالایشگاه جفیر است.

از سوی دیگر هم‌زمان پنجاهمین روز اعتصاب کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه،‌ رانندگان اتوبوس درون‌شهری ارومیه نیز دست به اعتصاب زدند.

کارگران بخش‌های مختلف مجتمع صنعتی هفت‌تپه روز دوشنبه ۱۳ مردادماه در ادامه اعتصاب روزهای گذشته، نسبت به ادامه بی‌توجهی به مطالبات و حقوق خود و همچنین عدم تعیین تکلیف این کارخانه اعتراض کردند.

کارگران در این اعتصاب با حمل پلاکاردی خواستار لغو خصوصی‌سازی کارخانه شدند و همچنین شعارهایی علیه مدیرعامل این کارخانه و فرماندار شوش سر دادند.

مطالبات دیگر کارگران هفت‌تپه در دور جدید اعتصاب «پرداخت حقوق معوق»،‌ « تمدید دفترچه بیمه»، «بازگشت به کار همکاران اخراجی»، «بازداشت امید اسدبیگی،‌ مدیرعامل شرکت»،‌ «خلع ید کارفرما و بخش خصوصی» و «بازگرداندن ثروت‌های اختلاس‌شده به کارگران» بوده است.

دور جدید اعتصاب کارگران روز دوشنبه ۲۶ خردادماه آغاز شد که طی آن حدود ۸۰۰ کارگر درباره عدم پرداخت حقوق و بلاتکلیفی وضعیت خود اقدام به اعتصاب کردند.

هم‌زمان با این اعتصابات،‌ خبرگزاری ایسنا گزارش داد شماری از رانندگان اتوبوس‌های درون‌شهری در ارومیه در اعتراض به مشکلات مربوط به بیمه خود با دست کشیدن از کار در مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند.

در اراک نیز اعتصاب کارگران ماشین‌سازی هپکو به سومین روز خود رسیده است.

مطالبات این کارگران در زمینه بلاتکلیفی وضعیت کار در شرکت،‌ عزل مدیران و بازگشت کارگران به کارخانه است.

 

اعتصاب در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌‌های جنوب

گزارش‌های دیگر حاکی از ادامه اعتصاب از سوی کارگران پالایشگاه نفت سنگین قشم،‌ پالایشگاه آبادان، پالایشگاه پارسیان، پتروپالایش کنگان و پتروشیمی لامرد است.

همچنین خبرگزاری ایلنا گزارش داد کارگران فازهای ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی در اعتراض به میزان حقوق و دستمزد دریافتی و همچنین شرایط کار خود دست به اعتصاب زدند.

عدم پوشش قانون کار و در این منطقه و نبود امنیت شغلی نیز از جمله دیگر موضوعات اعتراض این کارگران بوده است.

رسانه‌ها تصاویری هم از اعتصاب کارگران پتروپالایش کنگان در استان بوشهر منتشر کرده‌اند. کارگران این مجتمع در اعتراض به حقوق پایین و مشکلات معیشتی خود دست به اعتصاب و برگزاری تجمع اعتراضی زده‌اند.

از پالایشگاه جفیر در نزدیکی اهواز نیز گزارش‌هایی مبنی بر اعتصاب کارگران نسبت به وضعیت حقوق و شرایط کاری منتشر شده است.

شکل‌گیری این اعتصاب‌ها در شرایطی است که روزهای گذشته نیز شماری دیگر از اعتصابات کارگری در مجتمع‌های صنعتی،‌ پتروشیمی و دولتی نقاط مختلف کشور برگزار شده بود.

روز یکشنبه کارگران شرکت هپکو، دفاتر سهام عدالت، مجتمع هفت‌تپه و پالایشگاه نفت سنگین قشم اعتصاب کرده و تجمع اعتراضی برگزار کردند.

روز شنبه نیز پالایشگاه‌های آبادان،‌ پارسیان، قشم،‌ پتروشیمی لامرد و پارس جنوبی شاهد اعتصاب کارگری بود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More