شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
نوآوران - قسمت سوم همایون و شهین‌دخت

نوآوری همایون صنعتی‌زاده و شهین‌دخت سرلتی: کاشت گل‌محمدی به جای خشخاش

نوآوران، مجموعه کوتاه ویدیویی ایران اینترنشنال برای نوروز ۱۳۹۸ است. این مجموعه سراغ چهره‌های ایرانی می‌رود که به‌رغم تمامی موانع، از جمله موانع اداری و دولتی، کارشان را پیش ببرند. این چهره‌ها، کارآفرین بوده‌اند و در محیط بومی خودشان، دنیایی را تغییر داده‌اند.

 

 

یک خانواده ایرانی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران دنبال تحقق رویای خود برای کاشت گل در کرمان بود؛ شهین‌دخت سرلتی (۱۳۱۲ - ۱۳۸۳) معروف به «بانوی گل سرخ» و همایون صنعتی‌زاده(۱۳۰۴ -۱۳۸۸) که با انتشارات فرانکلین شناخته شده بود.

این انتشاراتی نامی آشنا بود که صنعتی‌زاده برایش در دهه ۱۳۶۰ به اتهام «جاسوسی» پنج سال زندان رفت و دیگر به او اجازه فعالیت در بازار کتاب را ندادند. او در واقع برای انتشار ۱۵۰۰ عنوان ترجمه از آثار غربی در انتشارات فرانکلین، مجازات شد.

شهین‌دخت سرلتی و او، در دهه‌های پایان عمر سراغ اجرای این رویا رفتند که در زمین‌های لاله‌زار کرمان، به‌جای خشخاش، گل محمدی کشت کنند.

کشاورزهای منطقه اول فکر کردند این دو «خل شده‌اند» و جلوی فعالیتشان را گرفتند، حتی اجازه ندادند تا آب «حرام این گل‌ها» شود. بوته‌هایی که زیر نظر این دو کاشته شده بودند ولی در زمین‌های نیمه‌خشک و بدون آبیاری به گل نشستند.

صنعتی‌زاده گفت‌: «کشاورزها جمع شدند و گفتند شما چه کار دارید می‌کنید؟ گفتیم می‌خواهیم گل بکاریم. گفتند شما عقلتون نمی‌رسه. باید تریاک بکارید. از صبح تا شب می‌دویدیم تا برای کاشت گل کمک بگیریم اما به ما می‌گفتند شما دیوانه‌اید!»

گلاب‌هایشان را به‌شیوه‌ای صنعتی ولی بی‌نیاز از کود شیمیایی با نام «گلاب زهرا» عرضه کردند و این پروژه، کمک به «پرورشگاه صنعتی» بود که پدربزرگ صنعتی‌زاده آن را تاسیس کرده بود.

در اوج کار، برای گلاب زهرا ۸۰۰ هکتار زمین به زیر کشت رفته بود و ۱۵۰۰ خانواده کشاورز در آن مشغول به کار بودند.

خبرنگار
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More