شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آماده‌باش در مراکز ایالت‌های آمریکا، همزمان با تظاهرات هواداران ترامپ

معترضان هوادار ترامپ قصد دارند روز یکشنبه در مراکز ایالت‌های آمریکا در محکوم کردن آن چه «تقلب انتخاباتی» می‌خوانند، تظاهرات کنند. همزمان نیروهای امنیتی آمریکا درباره وقوع احتمالی خشونت در این تظاهرات هشدار داده‌اند.

به گزارش رویترز، بیش از ۱۰ ایالت آمریکا نیروهای گارد ملی را برای حفظ امنیت ساختمان‌های دولتی در مرکز این ایالت‌ها بسیج کرده‌اند.

پس از حمله مرگبار به کنگره آمریکا در روز ششم ژانویه، بیم آن می‌رود که تظاهرات خشونت‌آمیز درگیری از سوی گروه‌های افراطی در آستانه انتقال قدرت در آمریکا برگزار شود و این گروه‌ها از خشم هواداران ترامپ نسبت به نتیجه انتخابات بهره‌برداری کنند.

روز شنبه تظاهرات پراکنده‌ای در برخی ایالت‌ها برگزار شد و اغلب آنان بدون هیچ درگیری به پایان رسید. اما نیروهای امنیتی آمریکا درباره تظاهرات روز یکشنبه نگرانند، زیرا از چند هفته پیش جنبش ضد دولتی بوگالو در حال تدارک برای برگزاری تجمعاتی در همه پنجاه ایالت آمریکاست. 

در حالی که برخی از ایالت‌ها حصارها یا نرده‌های امنیتی را در مراکز ایالت‌های خود قرار داده‌اند، ایالت‌های تگزاس و کنتاکی محوطه کنگره‌های ایالتی را به روی عموم مسدود کرده‌اند.

در واشینگتن، پایتخت آمریکا نیز خیابان‌های اطراف کنگره این کشور بسته شده و نیروهای گارد ملی در مرکز شهر مستقر شده‌اند. پیشتر مقامات این شهر گفته‌اند، با آن که ۱۵ هزار گارد ملی مسلح به حالت آمده‌باش درآمده‌اند، اما ممکن است شمار بیشتری از آن‌ها فراخوانده شوند.

در کنتیکت، یک سخنگوی پلیس این ایالت اعلام کرد نیروهای گارد ملی برای تظاهرات حدود دو هزار نفر که پیش‌بینی می‌شود اغلب آنان طرفدار ترامپ باشند در محوطه کنگره ایالتی در شهر هارتفورد، مرکز این ایالت به حالت آماده باش درآمده‌اند.

این مقام پلیس گفت با وجود آنکه تهدید خاصی صورت نگرفته، اما «ما برای احتمال هر اتفاقی آماده هستیم. ما هیچ اقدام خشونت‌آمیز را تحمل نمی‌کنیم.»

به گزارش رویترز، با این حال مشخص نیست که حضور پرشمار نیروهای امنیتی بتواند برخی از تظاهرکنندگان را به ماندن در خانه‌های خود مجاب کند. 

رهبران دموکرات چهار کمیته کنگره آمریکا روز شنبه اعلام کردند پس از مرور حوادث حمله به کنگره در روز ششم ژانویه، با اف‌بی‌آی و دیگر سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا مکاتبه کردند و از آنان درباره تهدیدها و نقش احتمالی نفوذ خارجی پرسیده‌اند.

پیشتر اداره ویژه تامین امنیت ملی رویدادهای خاص، تدابیر امنیتی را از روز ۱۳ ژانویه حاکم کرده است. فعالیت این سازمان در مراسم مهمی چون تحلیف ریاست‌جمهوری، نشست‌های بین‌المللی و یا مسابقات «سوپربول» آمریکا عادی است، اما این که از چندین روز قبل از موعد، مقررات منع تردد را حاکم سازد، اقدام کم‌سابقه‌ ارزیابی شده است.

موریل باوزر، شهردار واشینگتن گفت که خشونت‌های هفته گذشته در ساختمان کنگره، «روش هماهنگی ما برای آماده‌سازی پنجاه‌ونهمین مراسم سوگند ریاست جمهوری را تغییر داده است.»

قرار است روز چهارشنبه مراسم تحلیف جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا در واشینگتن برگزار شود؛ مراسمی که ترامپ اعلام کرده در آن شرکت نخواهد کرد.

با این حال، ترامپ پس از تصویب طرح استیضاح خود در مجلس نمایندگان آمریکا در یک پیام ویدیویی، خواستار اتحاد مردم و پرهیز آنها از خشونت شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More