شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آمریکا برای تبادل زندانیان خواستار مذاکره مستقیم با ایران شد

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز سه‌شنبه اعلام کرد ایالات متحده مایل است با ایران در مورد تبادل زندانیان به صورت مستقیم مذاکره کند و تاکید کرد درهای دیپلماسی برای سایر موضوعات دیگر نیز باز است.

هوک در یک نشست اینترنتی که به میزبانی شورای روابط خارجی برگزار شده بود گفت: «ما مشتاقیم دیدار حضوری داشته باشیم و در سطح کنسولی مذاکره کنیم تا سریع‌تر از اکنون پیش برویم.»

با وجود تنش‌های میان ایران و آمریکا بر سر مساله هسته‌ای تهران و بسیاری موضوعات دیگر، دو طرف اخیرا توافقی را انجام دادند که بر اساس آن در پانزدهم خرداد دو زندانی ایرانی در آمریکا، که متهم به دور زدن تحریم‌ها بودند، با مایکل وایت، کهنه سرباز آمریکایی زندانی در ایران مبادله شدند.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، آزادی مایکل وایت را نشانه‌ای از امکان حصول توافق میان ایران و آمریکا دانست.

آمریکا همچنین از جمهوری اسلامی خواسته است سیامک نمازی، باقر نمازی و مراد طاهباز، سه شهروند آمریکایی دیگر زندانی در ایران را آزاد کند.

نماینده آمریکا در امور ایران گفت: «درهای دیپلماسی از سوی ما باز است، نه تنها در این موارد، بلکه در مورد همه موضوعاتی که رابطه ایران و آمریکا را به مدت ۴۱ سال دچار مشکل کرده است.»

هوک با اشاره به حمایت ایران از گروه‌های شبه‌نظامی در عراق، لبنان و یمن گفت آمریکا معتقد است تحریم تسلیحاتی ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل که در ماه اکتبر منقضی می‌شود، باید دائمی باشد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در سال ۲۰۱۸ آمریکا را از توافق هسته‌ای ایران خارج کرد وتحریم‌های قبلی علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند. ترامپ می‌گوید توافق هسته‌ای کنونی مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نمی‌شود و تنها منابع مالی در اختیار جمهوری اسلامی و شبه‌نظامیان تحت حمایتش در منطقه قرار می‌دهد.

دولت ترامپ سعی دارد با تداوم فشار حداکثری بر ایران، مقامات جمهوری اسلامی را برای رسیدن به یک توافق دیگر به پای میز مذاکره بیاورد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More