شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آمریکا: به تحریم‌های شدید اقتصادی تا آوردن حکومت ایران پای میز مذاکره ادامه می‌دهیم

یک روز پس از آزادسازی مایکل وایت، کهنه‌سرباز نیروی دریایی آمریکا که دوسال در ایران زندانی شده بود، برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران اعلام کرد که راه دیپلماسی برای جمهوری اسلامی باز است.

هوک روز جمعه در جمع خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که «رژیم ایران پاسخ دیپلماسی ما را با دیپلماسی بدهد.»  

او گفت: رییس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ «سال‌هاست که درهای دیپلماسی را باز گذاشته و در همین راستا با کیم جونگ اون (رهبر کره شمالی) سه بار دیدار کرده است.»

هوک افزود: «مذاکرات ایران و آمریکا تا کنون از سطوحی همچون آزادسازی دوجانبه زندانیان و برنامه هسته‌ای ایران فراتر نرفته است.»

به گفته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، همزمان با آزادی مایکل وایت در روز پنج‌شنبه، مجید طاهری پزشک ایرانی‌آمریکایی متهم به نقض تحریم‌ها نیز در آمریکا آزاد شده است. ظریف تاکید کرد که این اتفاق می‌تواند برای همه زندانیان رخ دهد.

مذاکرات آزادی وایت با میانجی‌گری سوئیس انجام شده بود. وایت در اسفندماه سال گذشته به دلایل پزشکی و به شرط ماندن در ایران از زندان به مرخصی فرستاده شده بود.

پس از اعلام خبر آزادی وایت، ترامپ این رویداد را نشانه‌ای از امکان حصول توافق میان ایران و آمریکا دانست.

هوک بر خواست آمریکا مبنی بر آزادسازی شهروندان آمریکایی، باقر نمازی، پسرش سیامک نمازی و فعال محیط زیست مراد طاهباز تاکید کرد. هوک به ویژه تاکید کرد که سیامک نمازی و مراد طاهباز باید به دلایل پزشکی به مرخصی بروند.

هوک گفت واشنگتن قصد دارد با هدف آوردن تهران به پای میز مذاکره در مورد مسائلی همچون انرژی اتمی به سیاست فشار اقتصادی شدید ادامه دهد و افزود: «ترس و ضعف به خشونت بیشتر از سوی ایران منجر خواهد شد.»

همچنین در روز چهارشنبه، سیروس عسگری،‌ استاد ایرانی که به اتهام نقض تحریم‌ها و سرقت اسرار تجاری آمریکا در بازداشت این کشور بود، به تهران بازگشت.

سال گذشته نیز ایران  ژائو وانگ، شهروند آمریكایی را که به اتهام جاسوسی در زندان ایران بود، آزاد کرد. آمریکا نیز در مقابل مسعود سلیمانی، استاد ایرانی متهم به نقض تحریم‌ها، را به ایران بازگرداند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More