شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آمریکا خواستار پایبندی ایران به تعهدات خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد

کاخ سفید خودداری ایران را از تمدید تفاهم‌نامه فنی خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اتفاقی قابل پیش‌بینی خواند و بر لزوم پایبندی جمهوری اسلامی به  تعهداتش با این سازمان، تاکید کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در نشست خبری روز جمعه خود درباره تاثیر خودداری ایران از تمدید تفاهم‌نامه فنی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روند مذاکرات وین، گفت: «آمریکا انتظار داشت چالش‌هایی در مسیر دستیابی به توافق برای احیای برجام ایجاد شود.»

او با تاکید بر اینکه ایران باید به تعهداتش تحت توافقنامه پادمان جامع با آژانس عمل کند و از خواسته‌های بازرسان این سازمان پیروی کند، خاطرنشان کرد که ایالات متحده در حال همکاری با کشورهای متحد و شریک خود است تا از آژانس و دبیرکل آن در انجام این امر مهم حمایت گسترده‌ای به عمل آید.

ایران پس از توقف اجرای پروتکل الحاقی و نظارت‌های فراپادمانی در زمستان گذشته، توافق موقت و سه ماهه‌ای را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امضا کرد که براساس آن تصاویر و داده‌های دوربین‌های نظاتی آژانس در تاسیسات هسته‌ای ایران به مدت سه ماه ضبط شود اما تنها در صورت احیای برجام این اطلاعات در اختیار آزانس قرار گیرد. ایران پس از توافق بعد از یک تمدید یک ماهه دیگر از سوم تیر ماه از تمدید آن خودداری کرده است.

علاوه بر این، دو روز قبل خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از چند دیپلمات خبر داد که ایران پس از وقوع انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز، حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این تاسیسات را به خاطر آنچه «نگرانی‌های امنیتی» خوانده محدود کرده است.

سخنگوی کاخ سفید روز جمعه یازدهم تیر ماه گفت: یکی از دلایلی که آمریکا برای رسیدن به یک توافق دیپلماتیک با شرکای خود در حال هکاری است، این است که واشینگتن می‌خواهد دسترسی قابل اطمینانی برای آژانس باقی بماند و درباره اینکه ایرانی‌ها در حال انجام چه کاری بوده و چقدر به دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیک هستند درک و شفافیت کافی وجود داشته باشد.    

ساکی با اشاره به اینکه دور ششم مذاکرات وین به پایان رسیده و نمایندگان کشورهای حاضر در گفت‌وگوها برای مشورت به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند، گفت که درباره زمان نشست آینده برجام در وین حرف خاصی نمی‌تواند بزند، اما ابراز امیدواری کرد این مذاکرات برگزار شوند.

در همین حال، سی‌ان‌ان روز جمعه به نقل از یک مقام بلندپایه ایرانی گزارش داد که جمهوری اسلامی قصد دارد تا زمانی که برای احیای برجام توافقی صورت نگیرد، به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه ندهد ویدیوی دوربین‌های نظارتی برخی سایت‌های هسته‌ای ایران را بررسی کنند.

به گزارش سی‌ان‌ان، ایران تا زمانی‌که مذاکرات وین ادامه دارد، برای معدوم کردن فیلم‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در سایت‌های هسته‌ای ایران نصب شده هیچ قصدی ندارد.

 

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More