شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آنتونی بلینکن: «زمان گریز» در برنامه هسته‌ای ایران به سه یا چهار ماه کاهش یافته است

آنتونی بلینکن، نامزد وزیر خارجه پیشنهادی در دولت جو بایدن رییس جمهور منتخب آمریکا، روز سه‌شنبه در جلسه بررسی صلاحیت‌ خود در مجلس سنا درباره برنامه هسته‌ای  ایران گفت: اکنون «زمان گریز» در برنامه هسته‌ای ایران -زمانی که ایران برای تولید اورانیوم کافی برای یک سلاح نیاز دارد- به حدود سه یا چهار ماه رسیده است در حالی که در توافقنامه هسته‌ای این زمان بیش از یک سال بود.

او در جلسه خود با کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، ضمن تاکید بر اینکه ایران با دست‌یابی به سلاح هسته‌ای، ایرانی خواهد بود که از قبل آن هم خطرناک‌تر است، اضافه کرد: «ما مسئولیت فوری داریم تا هر آنچه می‌توانیم انجام دهیم.»

آنتونی بلینکن همچنین در مجلس سنای آمریکا اضافه کرد که فعالیت‌های مخرب و برنامه‌های موشکی ایران نیز باید مورد توجه قرار گیرد. بلینکن گفت که «دیپلماسی» ایالات متحده را دوباره زنده می‌کند و از نزدیک با دوستان و شرکای آمریکا و دولت‌ها در سراسر جهان همکاری خواهد کرد. 

بلینکن همچنین درباره کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران گفت: «مساله این نیست که آیا حذف سلیمانی اقدام درستی بوده یا نه، چیزی که مهم است سنجیدن پیامدهای چنین کاری است.»

آنتونی بلینکن با تاکید بر عزم دولت آینده بایدن به پایان دادن «جنگ همیشگی» در افغانستان و بازگرداندن نیروهای آمریکایی از این کشور گفت آمریکا باید برای مقابله با بازگشت تروریسم مقداری از ظرفیت‌های نظامی خود را در این کشور حفظ کند.

او با اشاره به توافق سال گذشته دولت دونالد ترامپ با طالبان، که برخی از ضمیمه‌های آن به حالت محرمانه باقی مانده، گفت: دولت بایدن این توافق را «به دقت» مورد بازنگری قرار خواهد داد.

از سوی دیگر  آنتونی بلینکن گفت که دولت بایدن اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد و سفارت خود را در این شهر حفظ خواهد کرد.

بلینکن با اشاره به اینکه دولت آینده جو بایدن نسبت به چشم‌انداز کوتاه‌مدت از سرگیری مذاکرات بین اسرائیل و فلسطین خوش‌بین نیست، از هر دو طرف مناقشه خواست از درپیش گرفتن اقدامات یک‌جانبه‌ای که در نهایت بازگشت به میز مذاکره را سخت‌تر می‌کند خودداری کنند.

او در همین حال از اسرائیل و فلسطین خواست به «اعتمادسازی» روی آوردند تا فضایی به وجود آید که بتوان در آن راه‌حلی را برای حل و فصل مشکلات موجود در روابط دو طرف پیش‌ برد.

بلینکن گفت دولت بایدن برای تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی تلاش‌های بیشتری خواهد کرد اما خاطرنشان کرد در این راه مشکلات فراوانی وجود دارد.

او گفت: «تنها راهی که بتوان آینده اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی و دموکراتیک تضمین کرد و برای فلسطینیان نیز کشوری که استحقاقش را دارند تشکیل داد راه حل دو کشوری است.»

آنتونی بلینکن در این جلسه همچنین متعهد شد که برای احیای دیپلماسی آسیب دیده آمریکا و همچنین ایجاد جبهه‌ای متحد برای مقابله با چالش‌های روسیه، چین و ایران تلاش کند.

در این جلسه، برخی سناتورهای آمریکایی نیز درباره سیاست دولت آینده آمریکا درباره ایران سخن گفتند. از جمله باب منندز، سناتور دموکرات ایالت نیوجرسی، درباره بازگشت فوری به توافق هسته‌ای با ایران ابراز نگرانی کرد.

منندز با تاکید بر اینکه توافق هسته‌ای قبلی کافی نیست، گفت: «من از بازگشت به توافق بدون تلاش برای مقابله با سایر فعالیت‌های خطرناک و بی‌ثبات کننده ایران، نگرانم.»

جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه ایالت آیداهو، نیز در این جلسه گفت كه هرگونه گفت‌وگو با ایران باید شامل متحدان آمریكا، از جمله اسرائیل باشد. او همچنین تاکید کرد که هر توافق جدیدی باید به عنوان پیمانی برای تصویب به سنا ارائه شود.

در بخش دیگری از این جلسه، آنتونی بلینکن به کمیته روابط خارجی سنا گفت: «آمریکا باید با مواجهه روزافزون چین، روسیه و دیگر کشورهای اقتدارگرا روبرو شود». و گفت که برای «تقویت جایگاه» آمریکا در خارج از کشور نیاز است که ابتدا کارهایی در خانه انجام شود.

بلینکن همچنین تلاش‌های دونالد ترامپ، و دولت او برای به‌دست آمدن توافق‌نامه‌های صلح بین کشورهای عربی و اسرائیل، و همچنین رویکرد سرسختانه‌اش در مورد چین را تحسین کرد.

رویترز در گزارشی تاکید کرد که هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که آنتونی بلینکن در جریان بررسی صلاحیت‌اش در سنا با مشکل روبرو شود.

در شروع این جلسه رییس کمیته روابط خارجی سنا، جیم ریش و همچنین باب منندز، دیگر عضو این کمیته، هر دو تاکید کردند که می‌خواهند تیم امنیت ملی بایدن هرچه زودتر کار خود را آغاز کنند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More