شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران ذخایر اورانیوم غنی شده خود را به ۱۲ برابر میزان مجاز افزایش داده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران برخلاف تعهداتش در توافق هسته‌ای، ذخایر اورانیوم غنی شده خود را به ۱۲ برابر میزان مجاز افزایش داده و سانتریفیوژهای پیشرفته را به یک سایت زیرزمینی منتقل کرده است.

آژانس روز چهار‌شنبه در گزارش فصلی جدید خود گفت ذخایر اورانیوم غنی شده با غلظت پایین ایران در دوازدهم آبان ماه به دو هزار و ۴۴۲/۹ کیلوگرم رسید.

این در حالی‌است که براساس توافق هسته‌ای ایران مجاز است حداکثر ۲۰۲/۸ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ذخیره کند.   

طبق گزارش آژانس، ایران همچنان به غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۴/۵ درصد ادامه می‌دهد و این در حالی است که برجام به ایران اجازه غنی‌سازی بالاتر از سقف ۳/۶۷ درصد را نمی‌دهد.

طبق این گزارش، آژانس همچنین به ایران اطلاع داده است که توضیح‌های تهران در مورد وجود مواد هسته‌ای در یک سایت معرفی نشده «از نظر فنی بی‌اعتبار است» و از جمهوری اسلامی خواسته «به طور سریع و کامل» اطلاعات مورد نیاز را در اختیار آژانس قرار دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران بر خلاف تعهدات هسته‌ای خود اولین گروه از سانتریفیوژهای پیشرفته را از سایت نطنز به یک سایت زیرزمینی جدید در همین محل منتقل کرده است. طبق برجام، ایران تنها می‌تواند سانتریفیوژهای قدیمی نسل اول را در تاسیسات زیر‌زمینی نطنز مستقر کند.

رویترز به نقل از یک دیپلمات آگاه گزارش داد ایران کار نصب اولین گروه سانتریفیوژهای پیشرفته را در این سایت زیرزمینی تمام کرده و در حال نصب گروه دوم است.

به گفته این دیپلمات، ایران تاکنون هیچ‌کدام از این سانتریفیوژها را به کار نیانداخته است.

به گزارش رویترز، ایران قبلا به آژانس اطلاع داده بود که قصد دارد سه گروه از سانتریفیوژهای پیشرفته خود را به این سایت زیرزمینی منتقل کند.

بر اساس گزارش آژانس، این سه گروه سانتریفیوژ از نوع آی‌آر-۲، آی‌آر-۴ و آی‌آر-۶ هستند.

از زمانی‌که دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ آمریکا را از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی خارج کرد، ایران نیز اعلام کرد که به تدریج پایبندی خود به برجام را کاهش خواهد داد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More