شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اعتراض عراق به انتقال نیروهای داعش از لبنان به نزدیکی مرزهایش

 

دولت بغداد، روز چهارشنبه هشتم شهریورماه، در واکنش به انتقال نیروهای داعش از شرق لبنان به مناطقی در نزدیکی مرز عراق، گفته است که نیروهای این کشور، با هرگونه تهدید در مرزهایشان، برخورد خواهند کرد.

در پی توافق حزب‌الله و داعش، نیروهای این گروه از منطقه‌ی جرود در شرق لبنان، به استان دیرالزور سوریه درنزدیکی مرز عراق، منتقل شده‌اند.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، روز گذشته به توافق حزب‌الله لبنان برای انتقال نیروهای داعش از مرز لبنان به مرز سوریه-عراق، به‌شدت اعتراض کرد و گفت: «منتقل‌کردن تروریست‌ها به مرزهای سوریه و عراق، مردم ما را در معرض تهدید قرار می‌دهد».

ستاد اطلاع‌رسانی حزب‌الله لبنان، روز سه‌شنبه، هفت شهریور، اعلام کرد که کاروانی از پیکارجویان داعش، در پی توافق آتش‌بس، مناطق مرزی در شرق لبنان را ترک کرده و به منطقه‌ای در سوریه که تحت کنترل این گروه است، رفته‌اند.

کاروان داعش که به سوریه منتقل شده، شامل ۳۰۸ پیکارجوی داعش، به‌همراه اسلحه‌ی سبک آنها و نیز ۳۳۱ غیرنظامی است.

سعد الحدیثی، سخنگوی دولت عراق، امروز چهارشنبه، در واکنش به این مسأله، گفت: «در هرگونه توافقی در سوریه یا دیگر کشورهای منطقه، باید امنیت دیگر کشورها، ازجمله عراق را در نظر بگیرند».

او افزود: «نیروهای عراقی، با هرگونه تهدید یا خطر علیه خاک کشور عراق، برخورد خواهند کرد».

ازسوی دیگر، سلیم الجبوری، رئیس پارلمان عراق، کمیسیون امنیت و دفاع پارلمانی را به تحرک «سریع» و ارائه‌ی یک گزارش مفصل درباره‌ی پیامدهای احتمالی توافق میان حزب‌الله و داعش، در انتقال نیروهای این گروه تروریستی به نزدیکی مرزهای عراق، فراخواند.

الجبوری در بیانیه‌ای تأکید کرد که دولت عراق، هرگونه توافقی که داعش را به عراق برمی‌گرداند یا عناصر این گروه را در نزدیکی مرزهای این کشور قرار می‌دهد، نمی‌پذیرد.

او از دولت عراق خواست تصمیمات لازم برای برخورد با پیامدهای احتمالی این توافق را اتخاذ کند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More