شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اعتراض و بازداشت مقابل دادگاه ناوالنی؛ احتمال صدور حکم ۳/۵ سال زندان

همزمان با برگزاری جلسه محاکمه الکسی ناوالنی،‌ مخالف برجسته دولت ولادیمیر پوتین در روسیه،‌ پلیس دست‌کم ۱۰۰ نفر از شهروندانی را که در بیرون از محل دادگاه حاضر شده بودند بازداشت کرد.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن‌ماه گزارش داد انتظار می‌رود دادگاه ناوالنی صدور حکم زندان تا مدت سه سال‌ و‌ نیم را برای او بررسی کند. این در حالی است که بازداشت او طی دو هفته اخیر موجب اعتراضات سراسری و احتمال تحریم‌های جدید غربی علیه روسیه شده است.

ویدیویی که توسط رسانه‌های حامی کرملین ارسال شد، نشان می‌داد ناوالنی با یک ون زرهی زندان به دادگاه تحویل داده شد. همسر ناوالنی هم که در جریان اعتراضات روز یکشنبه بازداشت و سپس آزاد شد، برای پیگیری به جلسه دادگاه مراجعه کرد.

تیم ناوالنی هواداران او را به اعتراض در برابر دادگاه فراخوانده بود. بامداد سه‌شنبه پلیس در خیابان‌های اطراف ساختمان صفوفی از نیروهای ضدشورش با پوشش کلاه ایمنی و موانع فلزی مستقر کرد.

شبکه ای‌بی‌سی نیوز ضمن اشاره به احتمال صدور حکم حبس برای ناوالنی آن را به اراده کاخ کرملین برای حذف مخالفش از صحنه سیاسی مرتبط دانسته است.

 

احیای حکم تعلیقی قدیمی ناوالنی

بنا بر این گزارش، دادگاه تجدیدنظر شهر مسکو قرار است درمورد درخواست سازمان تعزیرات حکومتی فدرال روسیه که خواستار تغییر حکم قدیمی حبس تعلیقی ناوالنی به زندان تعزیری شده تصمیم‌گیری کند. 

سازمان تعزیرات حکومتی دلیل این درخواست را اینطور اعلام کرده که ناوالنی شرایط آزادی مشروط را نقض می‌کند.

این حکم تعلیقی مربوط به دادرسی پرونده اختلاسی است که در سال ۲۰۱۴ میلادی علیه ناوالنی صادر شد. در آن زمان دادگاه حقوق بشر اروپا حکم صادرشده را سیاسی عنوان کرد.

ناوالنی از بیش از دو هفته پیش و ورود به روسیه از طریق فرودگاه مسکو، پس از بهبودی از مسمومیت با عامل عصبی و درمان در آلمان، در بازداشت به سر می‌برد.

از آن زمان، هزاران نفر در حمایت از او در ده‌ها شهر در سراسر روسیه به خیابان‌ها آمدند و با برخورد و بازداشت از سوی پلیس مواجه شدند.

در آستانه برگزاری دادگاه ناوالنی یکی از چهره‌های حامی او نیز از کشورهای غربی خواست تحریم‌هایی را علیه حلقه داخلی ولادیمیر پوتین در کاخ کرملین اعمال کند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More