شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

المانیتور از افزایش حملات کُردهای ایرانی علیه نیروهای دولتی خبر داد

 

خبرگزاری المانیتور (Al-Monitor) امروز شنبه 28 مرداد نوشته : نیروهای مخالف و مسلح کُرد ایرانی در هفته‌های اخیر حملات خود بر علیه نیروهای ارتش و سپاه پاسداران را در آستانه برگزاری رفراندوم استقلال در کردستان عراق افزایش داده‌اند.

المانیتور می‌نویسد: «کُردهای مخالف حکومت ایران از خاک عراق حملات مسلحانه خود علیه نیروهای سپاه را در هفته‌های اخیر افزایش داده‌اند. این امر تلاش‌های دولت اقلیم کردستان برای تبلیغ در مورد صلح‌آمیز بودن رفراندوم استقلال خود را با مشکل روبرو کرده است.

در هفته‌های اخیر نیروهای اپوزیسیون کُرد ایرانی پی در پی با نیروهای ارتش و سپاه پاسداران در مناطق مرزی درگیری مسلحانه داشته‌اند که به تلفات زیادی از دو طرف منجر شده است.

ارتش ایران در پاسخ به این حملات از داخل خاک عراق مواضع کُردهای ایرانی در آن طرف مرز خود را بمباران کرده است.»

به گفته المانیتور، این زد و خوردها کُردهای عراقی را در موقعیتی نامناسب قرار می‌دهد و آنها نمی‌توانند از ادعای خود مبنی بر داشتن رابطه حسنه با کشورهای همسایه پس  از اعلام تشکیل یک کشور مستقل دفاع کنند.

المانیتور می‌افزاید: «این زد و خوردها بار دیگر به حکومت تهران این فرصت و نگرانی را داده است که اعلام کند کُردهای ایران از سوی کشورهای منطقه و مخالف ایران برای تنش آفرینی در داخل کشور دست به این عملیات می‌زنند.»

مصطفی هجری رهبر کُردهای مخالف ایرانی در حزب دموکرات کردستان ایران سال گذشته این اتهامات از سوی دولت ایران را بی‌اساس خواند و گفته بود کُردهای ایران «از بسیاری کشورهایی که از اهداف دموکراتیک آنها در مقابل تهران پشتیبانی می‌کنند کمک دریافت می‌کنند.»

وی در مصاحبه‌ای گفته بود: «آنچه برای ما اهمیت دارد مبارزه برای ضعیف کردن حکومت جمهوری اسلامی است. کمک‌های دولت‌های خارجی تنها به این هدف ما یاری می‌رساند.»

از سوی دیگر، نجم‌الدین کریم فرماندار کُرد استان کرکوک در عراق گفته است: «ایران و ترکیه بهترین همسایه‌های یک کشور مستقل کُرد خواهند بود.»

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More