شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روحانی: ایران سوییس نیست که با امضای صد هزار نفر، رفراندوم برگزار شود

 

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران،‌ ضمن اشاره به اصل ۵۹ قانون اساسی درباره مراجعه به آرای عمومی، گفت ایران سوییس نیست که با امضای صد هزار نفر از  مردم، رفراندوم در آن برگزار شود.

روحانی روز چهارشنبه ۱۱ فروردین‌ماه در جلسه هیات دولت اشاره کرد: «من از رییس‌جمهور سوییس در این باره پرسیدم، گفت ما هیچ مشکلی نداریم و سالی چندبار برای مسائل کوچک و بزرگ همه‌پرسی برگزار می‌کنیم. البته ما مثل آن‌ها نیستیم.»

او افزود: «ایران سوییس نیست که اگر ١٠٠ هزار نفر نامه‌ای امضا کنند، دولت مجبور شود رفراندوم برگزار کند.»

رییس‌جمهور در عین حال به برگزاری انتخابات و همه‌پرسی اشاره و اضافه کرد: «برای مسائل کشور راه حلی جز اصل ۵٩ قانون اساسی وجود ندارد، قانون اساسی با رای مردم تثبیت شد، قانون اساسی تجدید شده با همه با پرسی و رفراندوم انجام شد.»

او همچنین در زمینه بی‌اهمیت شدن انتخابات در نظر مردم ابراز نگرانی کرد.

روحانی پیش از این هم چند بار دیگر بر برگزاری رفراندوم تاکید کرده بود، با این حال دولت او اقدامی در این زمینه انجام نداد. از سویی نیز سخنگوی شورای نگهبان سخنان روحانی در این زمینه را «کارشناسی‌نشده» عنوان کرده بود.

رییس‌جمهور ایران در ادامه سخنانش به شیوع ویروس کرونا و ضرورت پیش بردن برنامه واکسیناسیون اشاره کرد و گفت: «چرا یک ایرانی برای زدن واکسن به کشور دیگر برود؟ از روز شنبه هفته جاری هر بخش خصوصی می‌تواند با ارز نیمایی واکسن وارد کند.»

روحانی در این زمینه اضافه کرد: «واکسن دولتی براساس سند ملی واکسیناسیون به صورت مجانی در اختیار مردم قرار می‌گیرد، با واردات واکسن توسط بخش خصوصی هم مشکلی نداریم.»

واگذاری واردات واکسن به بخش خصوصی در پی تشدید بحران کرونا و شرایط اضطراری با اختصاص ارز از سوی بانک مرکزی در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این ده‌ها پرونده‌ مفاسد اقتصادی برای دریافت‌کنندگان این ارزها توسط دستگاه قضایی تشکیل شده است.

همچنین طی سال‌های گذشته مقام‌های وزارت بهداشت رسما تایید کردند که در جریان واردات کالاهای بهداشتی و اساسی مورد نیاز شهروندان در زمان تحریم‌ها، دریافت‌کنندگان ارز دولتی تخلف‌هایی از جمله واردات کالاهایی دیگر، مانند کاغذ سیگار و توتون، داشته‌اند. 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More