شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

الیوت آبرامز: با رژیمی سروکار داریم که یک روزنامه‌نگار را می‌رباید و اعدام می‌کند

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با اشاره به اعدام روح‌الله زم، موسس و‌ مدیر سایت و کانال آمدنیوز، گفت: «اعدام روح‌الله زم این اتفاق را به ما یادآوری می‌کند که با رژیمی سروکار داریم که یک روزنامه‌نگار را می‌رباید و بعد او را اعدام می‌کند، آن‌هم چند ماه پس از اینکه نوید افکاری کشتی‌گیر را اعدام کرده بود.»

آبرامز روز سه‌شنبه در نشست بنیاد هریتیج گفت: «رژیم ایران از قوانین بین‌المللی پیروی نمی‌کند و به همین دلیل است که ما نمی‌خواهیم بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی جهان به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا کند.»

نماینده ویژه آمریکا افزود: «در مورد کشور بسته‌ای مانند ایران، که مطبوعات آزاد ندارد و روزنامه‌نگاران در آن به طور مداوم زندانی و حتی اعدام می‌شوند، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها واسطه‌ای است که از طریق آن می‌شود به صورت تخصصی و مستقل بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظارت کرد.»

آبرامز خاطرنشان کرد: «تلاش‌های مخفیانه ایران در زمینه هسته‌ای از ابتدا اهداف صلح‌آمیز نداشت و با هدف دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای آغاز شد.»

نماینده ویژه آمریکا گفت: «ایران بارها و بارها ثابت کرده است که برای در اختیار داشتن یک برنامه غنی‌سازی به اندازه کافی پاسخگو نیست. با این الگوی فریبکاری، ما هیچ‌وقت نمی‌توانیم مطمئن شویم که چنین برنامه‌ای مبنای یک برنامه تسلیحات اتمی نیست.»

آبرامز به مقاماتی که در آینده با ایران وارد مذاکره می‌شوند گفت: «ایرانی‌ها در چانه‌زنی با فشار و باج‌گیری هسته‌ای بسیار با تجربه هستند. ما در عین حال که به دنبال یک توافق جدید و بهتر هستیم، باید مواظب باشیم در تله‌های مذاکراتی نیفتیم، و پیش از آنکه به یک توافق موثر برسیم، به مصالحه زودهنگام تن ندهیم.»

پیشتر نیز نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، عنوان کرده بود با توجه به این‌که بخش گسترده‌ای از تحریم‌های ایران ماهیت حقوق بشری و ضد تروریستی دارند، اطمینان دارد که دولت بایدن قادر نخواهد بود همه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را بردارد.

آبرامز روز دوشنبه نیز در گفت‌وگو با تایمز آو اسرائیل گفته بود که مسئولان دولت ترامپ با تیم جو بایدن جلسات مختلفی تشکیل داده‌اند و در تلاش هستند تیم دولت آینده را قانع کنند که آنچه که در سال ۲۰۱۵ در توافق هسته‌ای با ایران مناسب بود در شرایط کنونی کارآیی ندارد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More