شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ایران یکی از صدرنشینان فهرست جهانی اجرای مجازات اعدام در سال ۲۰۱۷

 

بنا بر گزارش سالانه اعدام سازمان عفو بین‌الملل، که روز پنج‌شنبه ۲۳ فروردین منتشر شد، ايران با بیش از ٥٠٧ مورد اعدام، مسئول بيش از نیمی از اعدام‌ها‌ در جهان است. آمار شامل اعدا‌م‌های اجرا شده در چین نمی‌شود، زیرا در این کشور آمار اعدام جزو اسرار حکومتی است.

 

بعد از ایران، عربستان سعودی با ۱۴۶ اعدام، عراق با بیش از ١٢٥ اعدام و پاکستان با بیش از ۶۰ اعدام، بیش‌ترین اجرای حکم اعدام  در جهان را شاهد بوده‌اند. یعنی بدون در نظر گرفتن چین، ۸۴ درصد اعدام‌ها در جهان در سال ۲۰۱۷ در چهار کشور ایران، عربستان سعودی، عراق و پاکستان انجام شده‌اند.

آمار عفو بین‌الملل شامل اعدا‌م‌های اجرا شده در چین نیست زیرا در این کشور آمار اعدام جزو اسرار حکومتی است، گرچه گفته می‌شود هزارن نفر هرسال در چین اعدام می‌شوند.

بر اساس این گزارش که در سال ۲۰۱۷ شده است، ۹۹۳ اعدام در ۲۳ کشور رخ داده که در مقایسه با سال ۲۰۱۶ ، چهار درصد و در مقایسه با ۲۰۱۵، ۳۹ درصد کاهش نشان می‌دهد. (میزان اعدام در ۲۰۱۶، یک هزار و ۳۲ مورد و در سال ۲۰۱۵، یک هزار و ۶۳۴ مورد بوده است.

سال ۲۰۱۵ شاهد بیشترین تعداد اعدام در جهان از سال ۱۹۸۹ به این سو بود.

بنابراین گزارش، اصلاح قانون مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در ایران، آمار اعدام  در این کشور را در سال ۲۰۱۷ تا ۱۱ درصد کاهش داده است.

در ایران حداقل ۸۰ محکوم نوجوان در انتظار اجرای حکم اعدامند و این کشور با اعدام  دست‌کم چهار «متهم» زیر ۱۸ سال، ممنوعیت‌های بین‌المللی را نقض کرده‌است.

جز ایران آمار اعدام در کشورهای پراعدام زیر نیز در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با سال ۲۰۱۶ کاهش داشته است: مصر (۲۰ درصد)، پاکستان (۳۱ درصد) و عربستان سعودی (۵ درصد). در کشورهای زیر هم اعدام در مقایسه با سال قبل نزدیک به  دو برابر شده است: فلسطین (از ۳ به ۶)، سنگاپور (از ۴ به ۸)، سومالی (از ۱۴ به ۲۴).

همچنین در پایان سال ۲۰۱۷، حدود ۱۰۶ کشور مجازات اعدام را از قوانین خود برای «تمام جرائم» حذف کردند و در مجموع ۱۴۲ کشور هم در قانون یا درعمل مجازات اعدام را ملغی کرده‌اند.  

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More