شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بارزانی 3 روز به بغداد فرصت داد تا جایگزین «همه‌پرسی» ارائه دهد

 

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق شامگاه روز سه‌شنبه بیست وهشتم شهریورماه، اعلام کرد که  اگر تا دو ، سه روز آینده توافقی میان اربیل و بغداد با ضمانت بین‌المللی ارائه نشود، همه‌پرسی «استقلال» اقلیم کردستان عراق در بیست و پنجم سپتامبر جاری، برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری‌های عراق بارزانی در جریان کمپین تشویق کُردها به مشارکت در همه‌پرسی «استقلال» اعلام کرد:«ما با بغداد مشکل داریم، اگر توافقی دو جانبه صورت گیرد و ضمانت بین‌المللی برای اجرای آن وجود داشته باشد می‌توان آن را جایگزین همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق کرد».

این در حالی است که حیدرالعبادی نخست وزیر عراق، گفته که همه‌پرسی در کردستان کشورش، نه «تعویق» بلکه بایستی کاملا «لغو» شود.

العبادی در گفت‌وگو با خبرنگاران در بغداد گفت:«همه‌پرسی مردود است، چه الآن انجام شود یا در آینده و چه در اقلیم کردستان برگزار شود یا در مناطق مورد اختلاف».

از سوی دیگر سایت تلویزیون رووداو، دقایقی پیش،از سفر فواد معصوم رئیس جمهور عراق به سلیمانیه و دیدار با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان خبر داد.

کاظم الشمری رئیس ائتلاف الوطنیه در پارلمان عراق در گفت‌وگو با تلویزیون الحدث اظهار داشت که سفر معصوم به کردستان و دیدار با بارزانی، به درخواست حیدر العبادی صورت می‌گیرد.

مقامات اربیل، به رغم مخالفت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، از جمله کشورهای همسایه‌ عراق، و اتحادیه‌ی عرب، تأکید کردند که همه‌پرسی «استقلال» را در بیست وپنجم سپتامبر جاری، برگزار خواهند کرد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More