شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بحران اقتصادی در سوریه و تداوم فشار بر بشار اسد 

معترضان در جنوب سوریه به خیابان‌ها بازگشته‌اند، همان‌ جایی که در سال ۲۰۱۱ صحنه شروع تظاهرات اعتراضی علیه بشار اسد، رییس‌جمهور این کشور بود. 

به گزارش خبرگزاری‌ها تظاهرات، یکپارچه و گسترده نیست، بلکه پراکنده است اما شعارها همان است و این بار ناشی از نبود غذا است و تمامی نشانه‌ها حاکی است که شرایط دشوار زندگی حتی سخت‌تر شده است. 

ایالات متحده تخمین می‌زند که حدود ۷۰۰ هزار نفر در جنگ سوریه کشته شده‌اند و ۹۰ درصد از مردمی که در سوریه مانده‌اند، در فقر به سر می‌برند. 

با آن که رقم دقیق تخریب ناشی از جنگ بر اقتصاد سوریه نامشخص است، اما تخمین زده می‌شود که ویرانی‌ها بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار ضرر اقتصادی زده باشند. 

دفتر هماهنگی سازمان ملل متحد برای امور انساندوستانه در سوریه می‌گوید، توده‌های مردم سوریه به شکلی متفاوت از یک یا دو سال پیش گرسنه‌اند. این گرسنگی همزمان است با پیامدهای اقتصادی شیوع کووید۱۹ در سوریه و دیگر نقاط جهان. 

قیمت مواد خوراکی در سوریه نسبت به یک سال پیش، دو برابر شده است. به گزارش بی‌بی‌سی جهانی، عالمگیری ویروس کرونا سهم زیادی در این وضع سوریه دارد، اما عامل اصلی به آستانه سقوط رسیدن بانک‌ها در کشور همسایه لبنان است. 

سوریه از لبنان به عنوان حلقه‌ای به جهان خارج استفاده می‌کند. با اعمال محدودیت‌های سختگیرانه بانک مرکزی لبنان برای جلوگیری از سقوط کامل بانک‌های این کشور، واحد پول سوریه سقوط کرد. 

ضربه کاری دیگر در راه است، چرا که آمریکا هفته گذشته از اعمال تحریم‌های شدید علیه سوریه تحت قانون سزار خبر داد. 

این قانون آمریکا، خواستار به کار بردن تمامی ابزار اقتصادی و سیاسی برای مجبور ساختن حاکمیت بشار اسد به توقف حملات مرگبار علیه مردم و انتقال قدرت به دولتی می‌شود که به حاکمیت قانون، حقوق بشر و همزیستی مسالمت‌آمیز با همسایگان می‌شود. 

یکی از اهداف این قانون، غیر از رژیم اسد، جمهوری اسلامی ایران است که همراه با روسیه، متحدان کلیدی اسد به شمار می‌روند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More