شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
واکنش بحرین به اظهارات اخیر سخنگوی وزارت خارجه ایران

بحرین: ایران در تلاش مداوم برای ایجاد هرج‌ومرج در منطقه است

 

وزارت خارجه بحرین بار دیگر  اعلام کرده که «ایران در امور داخلی بحرین و دیگر کشورهای عربی دخالت می‌کند و بطور مداوم در تلاش برای ایجاد هرج و مرج، تنش و خشونت در منطقه است.»

بیانیه وزارت خارجه بحرین در واکنش به اظهارات اخیر بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز چهارشنبه ۱۰ بهمن در وبسایت این وزارتخانه منتشر شده است.

این وزارتخانه اظهارت سخنگوی وزارت خارجه ایران درخصوص  احکام قضائی در بحرین را «نشان دهنده طبیعت خصمانه ایران، عدم احترام به اصول و قوانین روابط بین‌الملل و حسن‌همجواری، دخالت ایران در امور داخلی بحرین و دیگر کشورهای عربی و همچنین تلاش مداوم این کشور برای ایجاد هرج و مرج، تنش و خشونت در منطقه» خوانده است.

 بحرین هدف از اینگونه اظهارات را «پوشاندن مشکلات مردم ایران »ذکر کرده، مشکلاتی که وزارت خارجه بحرین دلیل آن را «سیاست‌های نظام ایران و حمایت‌های آن از تروریسم در منطقه و ترجیح دادن منافع تروریست‌ها بر منافع ملت ایران» خوانده است.

وزارت خارجه بحرین در پایان این بیانیه با تاکید «بر خطر ایران برای امنیت و ثبات منطقه و جهان»، خواستار آن شده تا «جامعه‌ بین‌الملل با اتخاذ تدابیر موثر و بازدارنده ایران را وادار کند تا به قوانین و معاهدات بین المللی و همچنین حاکمیت و استقلال کشورها احترام بگذارد و در امور داخلی دیگر کشورها دخالت نکند.»

یک روز پیش از آن بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حکم حبس ابد برای شیخ علی سلمان از رهبران میانه رو مخالفان و دو نفر دیگر از معترضان میانه رو بحرینی در دادگاه تجدیدنظر بحرین را محکوم کرده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین با اشاره به «اتکاء حکومت بحرین به حمایت چند کشور خارجی»، از «حذف هر گونه صدای اعتراض مسالمت آمیز در این کشور» انتقاد کرده و به مقام‌های بحرین توصیه کرده بود که «از طریق گفتگوی حقیقی و جدی با مخالفان و پاسخ به مطالبات مشروع مردم بپردازند و به اقدامات سرکوبگرانه خود از جمله صدور احکام ظالمانه علیه معترضان پایان دهند.»

نخستین بار نیست که بین ایران و بحرین (این متحد مهم و استراتژیک آمریکا و همینطور عربستان سعودی در منطقه)  تنش‌های لفظی بالا می‌گیرد. بحرین بارها تهران را به حمایت از اقدامات مسلحانه در این کشور متهم کرده، حال آنکه ایران این ادعاها رد کرده است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More