شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

برگزاری اولین نشست بررسی صلاحیت ایمی کنی برت برای تصدی سمت قاضی دیوان عالی آمریکا

در اولین نشست از جلسات چهار روزه سنا برای تایید صلاحیت ایمی کنی برت، نامزد دونالد ترامپ برای تصدی سمت قاضی دیوان عالی، برت متعهد شد در صورت انتخاب شدن به این سمت «با امانت‌داری و بی‌طرفی» به وظایف خود عمل کند.

در جلسه روز دوشنبه که تحت تاثیر اختلاف نظر شدید بین نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه در مورد نحوه انتخاب قاضی جدید دیوان عالی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شد، برت گفت: «من برای پر کردن صندلی قاضی  [روث بیدر] گینزبرگ نامزد شده‌ام اما هیچ‌کس، هرگز جای او را نخواهد گرفت. من همواره برای راهی که او گشود و آن زندگی که او رهبری کرد، سپاسگزار خواهم بود.»

او با تاکید بر این‌که دادگاه‌ها قرار نیست همه مشکلات را حل کنند گفت سیاست‌گذاری‌ها کار سیاست‌مدارانی است که از سوی مردم انتخاب شده‌اند و به آنها پاسخگو هستند.

دموکرات‌ها به اقدام ترامپ در معرفی برت محافظه کار تنها چند هفته قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری به شدت اعتراض دارند و می‌گویند رییس‌جهوری این کار را با هدف تقویت جایگاه محافظه‌کاران در دیوان عالی انجام داده است. دموکرات‌ها معتقدند رییس‌جمهوری آینده باید نامزد جدید دیوان عالی را معرفی کنند.

جمهوری‌خواهان این نظر را رد کرده و تاکید دارند پس از درگذشت قاضی گینزبرگ لیبرال، جانشین او باید هر چه سریع‌تر معرفی شود.

در حال حاضر شش قاضی از ۹ قاضی دیوان عالی ایالات متحده محافظه‌کار محسوب می‌شوند.

دموکرات‌ها هشدار می‌دهند با تقویت جایگاه محافظه‌کاران در دیوان عالی، سرنوشت قانون خدمات درمانی که در سال ۲۰۲۰ از دولت اوباما تهیه شد به خطر خواهد افتاد.

جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در توییتی با اشاره به جلسه بررسی نامزدی برت گفت: «موضع قاضی برت در مورد بیمه بهداشتی -و نه ایمان مذهبی او- باید در جلسه بررسی صلاحیت وی در برابر کمیته قضایی سنا مورد بررسی قرار گیرد.»

کامالا هریس، سناتور دموکرات و معاون جو بایدن، نیز در جلسه بررسی نامزدی برت گفت: «هر آمریکایی باید بداند که با این نامزدی، عدالت تحت اقتدار قانون در خطر است. حق رای ما در خطر است. حقوق کارگران در خطر است.»

جمهوری‌خواهان در مقابل دموکرات‌ها را به پیش‌داوری در مورد برت و نیز تلاش به تبدیل دیوان عالی به ابزاری برای کسب پیروزی در عرصه قانون‌گذاری متهم کرده‌اند. جمهوری‌خواهان می‌گویند برت ۴۸ ساله که خود صاحب هفت فرزند است به خوبی به اهمیت خدمات درمانی اشراف دارد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More