شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بن سلمان در شورای همکاری خلیج فارس: اقدام جهانی علیه ایران ضروری است

همزمان با پایان اختلاف ریاض و دوحه و افتتاح اجلاس شورای همکاری خلیج فارس محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، گفت تهدید موشکی و هسته‌ای ایران اقدام «جدی» جامعه جهانی را ضروری کرد.

بن سلمان روز سه‌شنبه ۱۶ دی‌ماه در سخنانش طی افتتاحیه اجلاس شورای همکاری خلیج فارس به برنامه موشکی و هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت برنامه‌های «مخرب و توطئه‌گرانه» این کشور اقدام «جدی» جامعه جهانی را ضروری کرد. 

این اظهارات همزمان با انتقاد و واکنش اروپا، چین و ژاپن به اعلام رسمی افزایش غنی‌سازی از سوی تهران صورت می‌گیرد.

پیش از آغاز اجلاس شورای همکاری خلیج فارس ولیعهد عربستان سعودی و امیر قطر، که برای نخستین‌بار طی سه سال گذشته وارد این کشور شده است، سندی در ارتباط با اختلاف سه‌ساله خود امضا کردند. خبرگزاری رویترز نوشته جزییاتی از این توافق منتشر نشده است.

این خبرگزاری از توافق این دو کشور خلیج فارس به عنوان «موفقیت آشکاری» یاد کرده که تازه‌ترین توافق از سری توافقاتی به شمار می‌رود که واشینگتن در خاورمیانه پس از عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عرب و در صف‌آرایی مقابل ایران به دنبال آن بوده است.

رویترز اشاره کرد این اقدام ریاض حاکی از آن است که عربستان سعودی می‌خواهد دو هفته پیش از روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا اختلافاتش با قطر را پشت سر بگذارد.

بایدن اعلام کرده بود كه در مورد موضوعاتی از جمله سابقه حقوق بشری و جنگ یمن موضع سخت‌تری با عربستان سعودی در پیش خواهد گرفت.

بن سلمان پیش از این اجلاس در فرودگاه شهر تاریخی العلا، در شمال غربی عربستان سعودی، از امیر قطر استقبال کرد.

او در زمینه این توافق که به نوشته رویترز با میانجی‌گری دولت دونالد ترامپ صورت گرفته، گفت:‌ «این تلاش‌ها منجر به توافق العلا شد که در این اجلاس پر برکت امضا می‌شود و برای خلیج فارس ثبات و وحدت عرب و اسلامی را تایید می‌کند.»

پیش از این گردهمایی کویت اعلام کرده بود ریاض که از سال ۲۰۱۷ میلادی با متحدانش دوحه را تحریم کرده، قصد دارد آسمان و مرزهای خود را به روی قطر باز کند.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک، تجاری و مسافرتی خود را با قطر به اتهام حمایت این کشور از تروریسم قطع کرده بودند، اتهامی که قطر آن را رد می‌کند.

با آنکه ریاض اعلام کرده می‌خواهد تحریم قطر را پایان دهد،‌ سه کشور دیگر هنوز در این زمینه اعلام موضع نکرده‌اند. 

رویترز به نقل از یک مقام آمریکا نوشته «انتظار داریم» آن‌ها نیز به این حرکت بپیوندند و دوحه هم دادخواست‌های مربوط به تحریم را تعلیق کند.

بر اساس گفته‌های یک مقام آمریکا،‌ جرد کوشنر،‌ مشاور ارشد کاخ سفید، تا روز دوشنبه و پیش از شکل‌گیری این توافق در تماس تلفنی درباره آن بوده‌ است.

در تصاویری که از سخنرانی بن‌ سلمان در افتتاحیه اجلاس شورای همکاری خلیج فارس منتشر شد،‌ تصویر کوشنر نیز که با ارتباط ویدیویی در آن حاضر بود دیده می‌شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More