شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ترامپ: دیدارهای کری و ظریف غیرقانونی‌ست

 

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، به ملاقات‌های اخیر محمدجواد ظریف با جان کری، وزیر امورخارجه دولت اوباما، واکنش نشان داد و آن‌ها را «غیرقانونی» توصیف کرد.

رییس‌جمهوری آمریکا در حساب کاربری توییتر خود نوشت که جان کری به وزیر امورخارجه ایران گفته «تا رفتن دولت ترامپ صبر کنید». به گفته ترامپ این اقدام «کار بزرگ» دولت او را «به ضرر مردم آمریکا» تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

 

 

 

جان کری چند روز پیش در یک گفت‌وگوی رادیویی فاش کرد که چندین ملاقات با محمدجواد ظریف داشته تا به گفته او متوجه شود «چطور می‌توان مشکلات با ایران را حل و فصل کرد». وزیر امورخارجه دولت اوباما گفت در دیدار با ظریف «صریح» بوده و به او گفته است: «باید متوجه باشید که دنیا از مسایل شما، از جمله موشک‌ها، حزب‌الله و وضعیت یمن راضی نیست».

جان کری اما اضافه کرده که با توجه به رویکرد فعلی دولت آمریکا، امکان گفت‌وگو با ایران وجود ندارد، چرا که دولت ترامپ «استراتژی تغییر حکومت در ایران را دنبال می‌کند» و به دنبال ضربه زدن به اقتصاد ایران است، مساله‌ای که به گفته کری «شرایط را برای مذاکره با هر رهبر ایرانی‌ای بسیار سخت و حتی غیر ممکن می‌کند، زیرا آن‌ها حاضر نیستند با سرسپردگی وارد مذاکره شوند. این اتفاق نخواهد افتاد.»

دولت دونالد ترامپ پس از خروج از برجام  و بازگشت‌ تحریم‌ها علیه ایران، گفته است که به دنبال تغییر حکومت در ایران نیست، بلکه به دنبال تغییر فتار حکومت است. چند ماه پیش ترامپ اعلام کرده بود حاضر است «بدون پیش شرط» با رهبران ایران گفت‌وگو کند.

با این حال آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، امکان هر گونه مذاکره با آمریکا را رد کرده و گفته است حتی در دوران گفت‌وگو بر سر برجام هم «اشتباه» کرد که چنین اجازه‌ای داد. او در زمان گفت‌وگوها بر سر برنامه هسته‌ای ایران هم اعلام کرده بود دیپلمات‌های ایرانی تنها اجازه دارند درباره جزییات توافق هسته‌ای با طرف آمریکایی گفت‌وگو کنند.

پیش از این برخی گمانه‌زنی‌ها حکایت از این داشت که جمهوری اسلامی در انتظار انتخابات کنگره در ماه نوامبر است و امید دارد دموکرات‌ها حائز اکثریت شوند. مساله‌ای که می‌تواند راه را برای استیضاح احتمالی ترامپ یا روی کار آمدن رییس‌جمهوری دموکرات در انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری هموار کند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More