شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جان کری در جلسه شهادت کنگره: در دوره ترامپ چهار دیدار با ظریف داشتم ولی اطلاعات حملات اسرائیل را به او ندادم

جان کری در جلسه شهادت کنگره در پاسخ به سوالات نمایندگان جمهوری‌خواه درباره سخنان ظریف در فایل صوتی مبنی بر «دریافت اطلاعات تعداد عملیات اسرائیل در سوریه از کری»، تایید کرد که چهار بار در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ با ظریف دیدار داشته است اما گفت که «هرگز» اطلاعات محرمانه در اختیار ظریف قرار نداده و نمی‌داند ظریف چطور این حرف‌ها زده است.

بر اساس فایل صوتی که به دست ایران اینترنشنال رسیده، ظریف در جریان یک مصاحبه که پیشتر پخش نشده بود، گفته که جان کری، به هنگامی که وزیر خارجه آمریکا در دولت اوباما بود، به او اطلاع داده اسرائیل ۲۰۰ بار به مواضع جمهوری اسلامی در سوریه حمله کرده است.

پس از انتشار این فایل صوتی شماری از سناتورها و چهره‌های جمهوری‌خواه در واکنش به سخنان محمدجواد ظریف در فایل صوتی که ایران اینترنشنال منتشر کرد، خواستار استعفای جان کری، از دولت بایدن شدند و تاکید کردند «ارائه دادن اطلاعات سری از سوی کری به ظریف» باید مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد.

در پیامد همین واکنش‌ها شماری از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت، دوازدهم مه، جان کری را در جریان  جلسه شهادت  درکنگره مورد سوال قرار دادند.

کری از جمله در پاسخ به این سوال لی مایکل زلدن، عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا، که از او پرسید «چند بار در دوره ریاست جمهوری ترامپ محمدجواد ظریف دیدار داشته است»، گفت: فکر کنم در زمان دولت ترامپ چهار دیدار با ظریف داشتم که طی آن «درباره مسائل جهانی» تعامل داشتیم.

لی زلدن، عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا، از کری پرسید «آیا در کنفرانس امنیتی مونیخ با ظریف دیدار کرده است»، کری ابتدا انجام چنین دیداری را رد کرد اما پس از آنکه زلدن گفت که خود در این کنفرانس حضور داشته، وزیر خارجه سابق آمریکا و نماینده فعلی و ویژه جو بایدن در امور تغییرات اقلیمی، گفت این دیدار در معرض عموم انجام شده است.

لی زلدن همچنین از بایدن پرسید که آیا در زمان دولت ترامپ با ظریف تماس تلفنی هم داشتید و آیا بین شما به صورت جداگانه پیام‌هایی رد و بدل شده است. جان کری در پاسخ گفت که تماس تلفنی با ظریف نداشته و در جریان چهار دیدار خود با ظریف در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، تعامل او و ظریف درباره «مسائل جهانی» بوده است.

 

 

آن وگنر، نماینده جمهوری‌خواه میزوری، دیگر عضو در مجلس نمایندگان آمریکا بود که جان کری را درباره سخنان ظریف در فایل صوتی مورد پرسش قرار داد و گفت که چه اطلاعاتی را برای ظریف فاش کرده‌اید و زمانبندی آن به چه صورت بود. او همچنین از جان کری پرسید که «شما در شکل‌دهی سیاست آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای» چه نقشی دارید.

جان کری در پاسخ گفت: من فکر می‌کنم پیش فرض شما صحیح نیست. گزارش [سخنان ظریف در فایل صوتی] ادعا نکرده بود که من اطلاعات محرمانه را منتقل کرده‌ام و حتی این اطلاعات را به عنوان محرمانه توصیف نکرده بود. این گزارش صرفا گفته که جواد [ظریف] در فایل ضبط شده و در یک گلایه بسیار طولانی عنوان کرده که او چقدر درباره ایران و سیاست آن بی‌خبر مانده، و بسیاری خبرها را از دیگران شنیده» است.

آن وگنر، نماینده میزوری، اما به صراحت به کری گفت که ظریف در فایل صوتی خود گفت که «از شما شنیده که گفته‌اید [تعداد حملات اسرائیل به مواضع نیروهای ایران و شبه‌نظامیان مورد حمایت آن در سوریه] ۲۰۰ مورد بوده است؟»

جان کری در پاسخ تاکید کرد که «ظریف گفت از من یک چیز را شنیده و من به این پرسش پاسخ داده‌ام. من هیچ‌وقت این حرف را نزده‌ام. نمی‌دانم [ظریف] چطور این را گفته و این حرف را از کجا آورده، و در آن گزارش هم گفته نشده که من اطلاعات محرمانه را فاش کرده‌ام.»

 

 

دیگر عضو مجلس نمایندگان که روز چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت، جان کری را مورد سوال قرار داد، اسکات پری، عضو جمهوری‌خواه و نماینده پنسیلوانیا در مجلس نمایندگان آمریکا بود.

اسکات پری از جان کری پرسید: «در زمانی که وزیر خارجه بودید و در سال‌های پس از آن، آیا به آقای ظریف اطلاعاتی درباره عملیات اسرائیل علیه تروریست‌های مورد حمایت ایران ارائه کردید؟» جان کری گفت که «هیچ موردی نبود» و «هرگز» اطلاعات عملیات اسرائیل را به ظریف نداده است.

پری با اشاره به اینکه این سخنان را ظریف در فایل صوتی خود بیان کرده است، خطاب به کری گفت که اگر او می گوید «هرگز» این کار را نکرده است «پس ظریف یک دروغگوست».

جان کری در پاسخ گفت که «ممکن است ظریف سردرگم شده یا اشتباه کرده باشد یا خواسته ماجرا را جالب کند. طبق چیزی که من از آن مقاله خواندم، نوشته بود که او داشت بی‌خبر ماندن خود را توصیف می‌کرد و خیلی هم احساساتی شده بود. این چیزی است که من خواندم و من دیده‌ام که او فردی احساساتی است. من نمی‌توانم تایید کنم که او چه کرده و چه گفته است. من فقط به شما می‌گویم آن اتفاق نیفتاد.»

اسکات پری با بیان اینکه پس «آن اتفاق هرگز نیفتاد؟» خطاب به جان کری گفت که می‌دانم که شما تحت سوگند نیستید، اما ما بسیاری از مقام‌های دولت را دیده‌ایم که به این کنگره می‌آیند و مستقیم توی صورت اعضای کنگره دروغ گفته‌اند. برای اینکه ثبت شود می‌گویم: «شما می‌گویید که این اتفاق هرگز رخ نداده است؟» و جان کری در پاسخ گفت پس از انتشار گزارش‌هایی از سخنان ظریف در فایل صوتی «اولین باری بود که درباره این عدد ۲۰۰ می‌شنیدم» و پیش از آن «هرگز چنین چیزی نشنیده‌ام.»

 

 

اسکات پری به کری گفت که سخنانش «دلگرم کننده است» اما همزمان فهرستی از اقدامات او از سال ۱۹۸۵ تاکنون را بر شمرد و گفت که دلیل «بدگمانی در کنگره و سراسر آمریکا» در مورد کری این اقدامات است.

او  سپس به دیدارهای کری با ظریف اشاره کرد و گفت: « همچنین، می‌دانیم که شما پس از دوره وزارتتان با آقای ظریف دیدار کردید. می‌دانم که گفتید شما روابطی حرفه‌ای دارید و ظاهرا رابطه خوبی هم هست. آیا به اندازه کافی حرفه‌ای است که شما دست‌کم سه بار با او دیدار کنید تا درباره چگونگی احیای برجام با او صحبت کنید و تلاش‌های رییس‌جمهور ترامپ را برای برقراری صلح تضعیف کنید.»

پری سپس افزود: «درحالی که ما این صحبت‌ها را انجام می‌دهیم، حماس، به عنوان نیروی نیابتی ایران، دارد سراسر اسرائیل را راکت‌باران می‌کند و به همین دلیل است که مردم حق دارند بدگمان باشند. به همین دلیل است که این پرسش را مطرح کردیم. پس شما می‌گویید غافلگیر شده‌اید و به هیچ وجه به یاد ندارید که با ظریف درباره فعالیت‌های اسرائیل در سوریه صحبت کرده باشید.»

جان کری در پاسخ تاکید کرد که «از این عدد [تعداد حملات اسرائیل به مواضع نیروهای ایران و شبه‌نظامیان مورد حمایت آن در سوریه] خبر هم نداشتم» و در پاسخ به تاکید پری مبنی بر اینکه «من درباره عدد سوال نمی‌کنم»، گفت: «نه، من هرگز درباره حمله اسرائیل به چیزی با ظریف  صحبت نکرده‌ام.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More