شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پس‌لرزه‌های افشای فایل صوتی ظریف؛ شکایت از روحانی و ممنوع‌الخروج شدن ۲۰ نفر

 

 

واکنش‌ها به افشای فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف در حالی روز پنجشنبه با برکناری حسام‌الدین آشنا از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری وارد مرحله تازه‌ای شده که برخی نمایندگان مجلس شکایتی قضایی از حسن روحانی و دیگر مقام‌های دولت طرح کرده‌اند و قوه قضاییه هم ۲۰ نفر را ممنوع‌الخروج کرده است.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، دبیر هیات‌رئیسه مجلس، اعلام کرد تعدادی از نمایندگان از روحانی، ظریف،‌ آشنا و همچنین مسئولان مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری شکایت قضایی کرده‌اند.

در متن این شکایت که خبرگزاری تسنیم،‌ نزدیک به سپاه پاسداران، آن را منتشر کرده افشای مصاحبه «طبقه‌بندی‌ شده» ظریف در ایران‌اینترنشنال دلیل اقدام عنوان شده و نمایندگان خواستار «تعقیب کیفری» مقام‌های ارشد دولت شده‌اند.

حاجی‌دلیگانی همچنین گفته که نمایندگان خواستار تحقیق و تفحص از این مرکز هستند.

ساعتی پیش از طرح این شکایت، روحانی طی حکمی آشنا را از ریاست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برکنار کرده و علی ربیعی، سخنگوی دولت، را جانشین او کرده بود. 

رسانه‌های رسمی ریاست‌جمهوری دلیل این اقدام را انتشار فایل ظریف عنوان کردند. برخی رسانه‌ها هم نوشتند آشنا استعفا داده است.

آشنا پس از برکناری، در توییتر افشای فایل مصاحبه ظریف را «شبیخون سیاسی» دانست و آن را برنامه‌سازی غیرمحرمانه خواند. این در حالی است که وزارت خارجه و قوه قضاییه این مصاحبه را سند طبقه‌بندی شده توصیف کرده بودند.


مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری که هدف شکایت و تغییرات قرار گرفته از سوی رسانه‌های رسمی حکومت ایران مسئول انجام مصاحبه‌ با وزیر امور خارجه و سایر مقام‌های ارشد دولت از جمله وزرای کابینه معرفی شده است.

مصاحبه ظریف که نخستین‌بار روز یکشنبه توسط ایران‌اینترنشنال منتشر شد،‌ از سری گفت‌وگوهایی بوده که زیر نظر آشنا مدیریت شد. 

ربیعی که جانشین آشنا شده روز سه‌شنبه در نشست خبری اعلام کرده بود مصاحبه ظریف بخشی از مصاحبه‌هایی با عنوان «آن‌سوی دولت» است که با هدف ثبت عملکرد دو دوره دولت‌ حسن روحانی انجام شد. او گفت قرار بر انتشار تنها «گزیده‌هایی» از این مصاحبه برای عموم بوده است.

ظریف در این مصاحبه به ابعاد و عمق دخالت‌های گسترده سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس،‌ در دیپلماسی و سیاست کشور پرداخته است.

 

دادستانی: هنوز کسی بازداشت نشده

همزمان با واکنش‌ و اقدامات مجلس و دولت،‌ خبرگزاری‌های رسمی به نقل از یک منبع مطلع قوه قضاییه نوشته‌اند حدود ۲۰ نفر ممنوع‌الخروج شده‌اند. خبرگزاری ایسنا ابتدا این افراد را بیش از ۱۵ نفر اعلام کرده بود.

با این حال دادستان تهران گفته این موضوع تحت بررسی قرار دارد و هنوز کسی بازداشت نشده است.

پیشتر روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت از وزارت اطلاعات خواسته بود «بدون رحم و قاطعانه» با منتشرکنندگان این فایل برخورد کند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More