شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش روحانی به افشای مصاحبه ظریف: وزارت اطلاعات بدون رحم قاطعانه برخورد کند

 

 

حسن روحانی، رییس‌ جمهوری ایران، در واکنش به افشای فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف وجود اختلاف میان بخش های دیپلماتیک و نظامی جمهوری اسلامی و همچنین دخالت‌های سیاسی سپاه پاسداران را رد کرد و از وزارت اطلاعات خواست «بدون رحم و قاطعانه» با منتشرکنندگان فایل صوتی برخورد کند.

روحانی روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه در جلسه هیات دولت سخنان منتشرشده وزیر امور خارجه در ایران اینترنشنال را از اسناد «محرمانه» دولت خواند و اشاره کرد برخی مطالب مطرح‌شده در نوار صوتی نظر دولت و خود او نیست.

او گفت: «در کشورهای دیکتاتوری کسی جرات حرف زدن ندارد... اما در کشور آزادی مثل ایران خیلی راحت ما در جلسات حرف می‌زنیم و نظراتمان را می‌گوییم.» 

رییس دولت در همین زمینه افزود: «مسئولان آزادند نظراتشان را بگویند، البته برخی نظرات مطرح‌شده به گونه‌ای نیست که منتشر شود.»

با این حال روحانی در ادامه از وزارت اطلاعات خواست که انتشار این فایل صوتی را پیگیری کرده و «بدون رحم و قاطعانه» با منتشرکنندگان آن برخورد کند.

سخنگوی دولت هم روز سه‌شنبه گفته بود که رییس‌ جمهوری به وزارت اطلاعات دستور داده چگونگی افشای فایل صوتی را پیگیری کند. پس از آن دستگاه قضایی از تشکیل پرونده در این زمینه خبر داد و کمیسیون امنیت مجلس هم ظریف را برای توضیح به مجلس احضار کرد.

در واکنش،‌ سعید لیلاز اقتصاددان حامی دولت که این مصاحبه با ظریف را انجام داده بود، گفت:‌ «می‌خواهم ببینم آیا دستگاه اطلاعاتی کشور عرضه دارد این شخص را پیدا کند یا مثل ماجرای نطنز بعد از اینکه پوکید، می‌خواهد اسم طرف را رسانه‌ای کند.»

 

چرا الان منتشر شد؟

روحانی افشا و نشر این مصاحبه را «دزدیدن یک سند» خواند و اضافه کرد:‌ «مساله‌ای است که باید ‌بررسی شود که چرا در این مقطع، به نظر من این ‌نوار یک هفته پیش هم می‌شد منتشر شود، ولی درست در زمانی که [مذاکرات احیای برجام در] وین در مسیر موفقیت است منتشر شده است.»

در مصاحبه‌ ظریف که ایران اینترنشنال نخستین‌بار محتویات آن را منتشر کرد، او سطح بالای دخالت‌های گسترده قاسم سلیمانی و سپاه پاسداران در دیپلماسی کشور را تایید کرده و به موارد متعددی از آن اشاره می‌کند. ظریف گفت در جمهوری اسلامی حاکمیت با میدان [نظامیان] است.

 

قاسم سلیمانی فعالیت دیپلماتیک هم می‌کرد

رییس‌ جمهوری ایران در ادامه سخنان ظریف درباره دخالت‌های قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، را هم رد کرد و گفت او «بهترین مشاور برای ما در سیاست خارجی در منطقه بود».

روحانی همچنین وجود شکاف میان بخش‌های دیپلماسی و نظامی را انکار کرد.

او اشاره کرد که سلیمانی علاوه بر فعالیت‌های نظامی،‌ در منطقه با مقام‌های سیاسی و مذهبی دیدار و مذاکره داشته و «فعالیت‌های دیپلماتیک» هم می‌کرده است. ظریف در مصاحبه‌اش گفته بود که سلیمانی برای مذاکرات تعیین می‌کرد چه امتیازاتی گرفته شود.

 

حوصله کنید؛ کرونا، خشکسالی و انتخابات داریم

روحانی در ادامه درباره بازتاب‌های گسترده این فایل صوتی خطاب به رسانه‌ها و صداوسیمای حکومت ایران گفت: «می‌خواهم در این ماجرا با صبر و حوصله و دقت اگر گره‌ای ایجاد شده، آن را باز‌ کنیم.»

او در همین زمینه اشاره کرد:‌ «امروز هنوز کرونا، جنگ اقتصادی، خشکسالی را‌ داریم و‌ انتخاباتی که باید‌ پرشور هم باشد را در پیش داریم.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More