شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ترکیه: عملیات مشترک با عراق علیه حزب کارگران کردستان در آینده‌ای نزدیک

 

دولت ترکیه اعلام کرده است که در آینده عملیات نظامی مشترکی با ارتش عراق علیه حزب کارگران کردستان (پ ک ک)، انجام خواهد داد.

به گزارش رویترز، روز پنج‌شنبه ۱۷ اسفندماه، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در میانه سفر خود به اروپا گفت که سربازان ترکیه برای انجام عملیات مشترک آنکارا-بغداد علیه کردهای معارض ترکیه به شمال عراق اعزام خواهند شد.

وزیر خارجه ترکیه ضمن اعلام این خبر گفت که این عملیات پس از انتخابات پارلمانی عراق در اردیبهشت‌ماه و در منطقه شمال عراق، انجام خواهد شد.

«گریلاهای» وابسته به حزب کارگران کردستان سال‌هاست که در کوهستان‌های «قندیل» در اقلیم کردستان واقع در شمال عراق و هم‌مرز با ایران و ترکیه مستقر شده‌اند.

 

:

 

دولت ترکیه می‌گوید که اعضای مسلح پ.ک.ک از طریق خاک عراق به ترکیه رخنه کرده و علیه این کشور عملیات «تروریستی» انجام می‌دهند. ارتش ترکیه هر از چندگاهی کوهستان‌های محل استقرار «گریلاهای» کُرد را بمباران می‌کند. بمباران‌هایی که به مردم محلی و اموال‌شان نیز آسیب زده و مقامات اقلیم کردستان بارها به آن اعتراض کرده‌اند.

ارتش عراق هم‌اکنون در اقلیم کردستان حضور نظامی ندارد. از آن‌جا که دولت عراق برای انجام عملیات احتمالی با ترکیه علیه (پ ک ک) در کوهستان‌های قندیل، به استفاده از خاک اقلیم کردستان نیاز خواهد داشت، هنوز معلوم نیست برای انجام این امر از چه مکانیزمی استفاده خواهد شد.

هیچ‌کدام از دولت مرکزی عراق، حزب کارگران کردستان و دولت خودگردان اقلیم کردستان عراق هنوز به اظهارات وزیر خارجه ترکیه در مورد این عملیات واکنشی نشان نداده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More