شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تصویب طرح "شفافیت دارایی کادر رهبری ایران" در مجلس نمایندگان آمریکا

 

طرح نمایندگان ایالات متحده جهت بررسی "دارایی کادر رهبری ایران" را با اکثریت آرا تصویب کرد.

به گزارش صدای آمریکا، رای گیری این طرح که تحت عنوان "شفافیت دارائی کادر رهبری ایران" ارائه شده و به اختصار H.R.1638 کدگذاری شده است، چهارشنبه شب، ۲۲ آذر، در مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۸۹ رای موافق در مقابل ۱۳۵ رای مخالف تصویب شد.

این طرح در صورت قانون شدن، "از مقام‌های وزارت خزانه داری آمریکا خواهد خواست تا جزئیات تازه ای از اموال شخصی کلان آیت الله خامنه ای رهبر ایران، حسن روحانی رئیس جمهوری، محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران و تنی چند از مقامات دولتی و نظامی ایران منتشر کند".

پیش از این، در نوامبر سال ۲۰۱۷، کمیته امور مالی مجلس نمایندگان آمریکا، با ۴۳ رای موافق در مقابل ۱۶ رای مخالف، پیش نویس این طرح را تصویب کرد.

بروس پلیکوین تدوین کنندۀ طرح "شفافیت دارائی کادر رهبری ایران" به کمیته امور مالی مجلس نمایندگان گفت: "ما اطلاعاتی در دست داریم دال بر اینکه ۷۰ تا ۸۰ تن از رهبران سیاسی و نظامی ایران یک سوم اقتصاد ایران را کنترل می کنند. آنها ثروتهای هنگفتی جمع آوری کرده اند."

به گفته بروس پلیکوین، نمایندۀ مجلس نمایندگان، مقامات ایرانی"این ثروت هنگفت را از طرق مختلف بدست آورده اند، مانند سازمانی که از سوی رهبر ایران برای کمک به فقرا تشکیل شده بود و حال به یک امپراطوری تصرف اموال در ایران تبدیل شده است".

بر اساس این طرح، وزارت خزانه داری آمریکا، اطلاعاتی را دربارۀ اموال و دارایی هایی که به صورت "مستقیم یا غیرمستقیم تحت کنترل رهبر، رئیس جمهوری، تمامی اعضای شورای نگهبان، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزیر اطلاعات، رئیس و نایب رئیس سپاه پاسداران، فرمانده بسیج مستضعفان، فرمانده سپاه قدس، فرمانده کل پلیس و برخی دیگر از مقامات بلندپایه ایران قرار دارند، به زبان های فارسی، انگلیسی، عربی و آذری منتشر خواهد کرد".

اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت خزانه داری آمریکا در عین حال شامل روش های جمع آوری ثروت، پول و اوراق مالی و همچنین نحوه استفاده و بهره برداری از آنها خواهد شد.

نخستین نسخه این لیست کمتر از ۲۷۰ روز پس از تصویب نهایی این لایحه منتشر می شود، و تا دو سال همه ساله انتشار خواهد یافت.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More