شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مجلس نمایندگان آمریکا طرح استیضاح دونالد ترامپ را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۳۲ رای موافق و ۱۹۷ رای مخالف، طرح استیضاح دونالد ترامپ را تصویب کرد.

این دومین بار است که ترامپ در دوران ریاست جمهوری مورد استیضاح قرار می‌گیرد و‌ اولین باری است که طرح استیضاح یک رییس‌جمهوری آمریکا تا این حد از طرف دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات حمایت شده است. طبق نتایج نهایی ۲۲۱ نماینده دموکرات و ۱۰ جمهوری‌خواه از طرح استیضاح حمایت کردند.

نمایندگان دموکرات کنگره، دومین طرح استیضاح دونالد ترامپ در دوره ریاست جمهوری او را پس از حوادث چهارشنبه گذشته و حمله گروهی از هوادارانش به ساختمان کنگره ارائه کرده بودند.  آنها ترامپ را به تحریک تظاهرکنندگان به حمله به ساختمان کنگره این کشور متهم کردند.

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان، پیش از رای‌گیری از نمایندگان خواست تا از امکانی که قانون اساسی به وجود آورده استفاده کنند تا «اطمینان حاصل شود که این جمهوری از این مرد، که مصرانه قصد دارد آنچه را که عزیز می‌داریم و ما را در کنار هم نگه داشته ویران کند، در امان است.»

در این جلسه کوین مکارتی، رهبر جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان، علیه استیضاح صحبت کرد و هشدار داد چنین اقدامی به تشدید اختلافات دو حزب منجر خواهد شد. او در همین حال ترامپ را مسئول خشونت‌های هفته گذشته در ساختمان کنگره دانست و گفت او باید بلافاصله اقدامات هوادارانش را محکوم می‌کرد.

در زمان جلسه رای‌گیری برای طرح استیضاح در مجلس نمایندگان، نیروهای گارد ملی و پلیس ساختمان کنگره را احاطه کرده بودند.

دونالد ترامپ،  رییس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه با انتقاد از تلاش نمایندگان دموکرات کنگره برای استیضاح او، اعلام کرد که این اقدام موجب «خشم بسیار» خواهد شد. او در اولین حضورش در جمع خبرنگاران بعد از حوادث چهارشنبه گذشته، گفت: «این استیضاح باعث خشم بسیار می‌شود و آنان [نمایندگان دموکرات کنگره] واقعا کار وحشتناکی را انجام می‌دهند.»

با اینکه میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در مجلس سنا، پیشتر عنوان کرده بود که «سنا تا قبل از شروع ریاست جمهوری بایدن طرح استیضاح دونالد ترامپ را بررسی نمی‌کند»، در یادداشتی که ساعتی پیش خطاب به سناتورهای جمهوری خواه ارسال کرد، درباره روند استیضاح دونالد ترامپ در مجلس سنا نوشت: «من هنوز در باره اینکه چگونه رای دهم، تصمیم نهایی‌ام را نگرفته‌ام و قصد دارم هنگام ارائه آنها به سنا، استدلال‌های قانونی را بشنوم.»

از سوی دیگر، چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنای آمریکا، در بیانیه‌ای گفت در صورتی‌که مجلس سنا در جریان بررسی استیضاح، دونالد ترامپ را محکوم کند، برای منع کردن او از شرکت دوباره در انتخابات ریاست‌جمهوری رای‌گیری دیگری صورت خواهد گرفت.

لیز چنی، که سومین عضو ارشد جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان محسوب می‌شود، همزمان با تصویب طرح استیضاح دونالد ترامپ در این مجلس، با صدور بیانیه‌ای گفت: «تاکنون هیچ رییس‌جمهوری آمریکا، این‌چنین به سمت خود و سوگندی که به قانون اساسی یاد کرده خیانت نکرده است.»

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More