شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تظاهرات سراسری در لهستان در اعتراض به ممنوعیت سقط جنین

هزاران نفر از معترضان لهستانی در اعتراض به رای دادگاه قانون اساسی این کشور مبنی بر ممنوعیت کامل سقط جنین، در شهرهای مختلف به خیابان‌ها آمده و با وسایل نقلیه خود یا به صورت پیاده، خیابان‌ها را بند آوردند.

در ورشو تظاهرات کنندگان در اعتراض به روابط کلیسای کاتولیک با دولت محافظه‌کار عدل و قانون در اطراف کلیساها تجمع کردند. در همین حال گروه‌های راست افراطی نیز برای محافظت از کلیساها اطراف آن‌ها را احاطه کرده بودند. در یک مورد تظاهرات‌کنندگان با گروه‌های راست افراطی درگیر شدند که این‌حادثه با دخالت پلیس و استفاده از گاز فلفل علیه جمعیت منجر شد.

همچنین تظاهرات کنندگان در مقابل منزل یوروسلاو کازینسکی، رهبر حزب عدل و قانون، در یکی از محله‌های ثروتمند ورشو تجمع کردند. این تجمع به حدی گسترده بود که نیروهای امنیتی برای کنترل اوضاع هلیکوپترهای گشت‌زنی را به نزدیکی محل اعزام کردند.

دولت حزب عدل و قانون پنج سال پیش با شعار احیای ارزش‌های سنتی روی کار آمد. این حزب در گذشته برای اعمال محدودیت‌های بیشتر در سقط جنین تلاش کرده بود، اما در نهایت از اقدامات خود عقب کشیده بود.

بر اساس رای اخیر دادگاه قانون اساسی لهستان، به جز در موارد تجاوز، ارتباط جنسی افراد خانواده و در خطر بودن سلامت زن، سقط جنین در کلیه موارد دیگر ممنوع خواهد شد، حتی اگر آزمایش‌ها نشان دهند که جنین با نقص و پیچیدگی‌های دائمی به دنیا خواهد آمد.

دادگاه قانون اساسی لهستان به عنوان بخشی از اقدامات اخیر دولت محافظه کار این کشور برای آنچه اصلاحات قضایی می‌خواند تشکیل شده، اما منتقدان و از جمله کمیسیون اروپا می‌گویند این نهاد حاکمیت قانون را تضعیف کرده و به سیاسی شدن دادگاه‌ها منجر خواهد شد.

منتقدان می‌گویند دادگاه قانون اساسی از حزب عدل و قانون دستور می‌گیرد. دولت لهستان این انتقادات را رد کرده و تاکید می‌کند این دادگاه کاملا مستقل است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More